Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  SM 2010 (25m)    Utskriftsdatum  05 december 2010   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:02   
  Arrangör  SSF/Spårvägens SF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2010         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
SR Juniorer: Linköpings ASS 1:42.19 2009-11-26 
MR: Väsby SS 1:38.93 2009 
FM: Väsby SS 1:38.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  Väsby Simsällskap            1:39.12   
  Petra Granlund  1987      24.69        24.69   
  Josefin Lillhage  1980      24.03        48.72   
  Gabriella Fagundez  1985      25.04        1:13.76   
  Ida Sandin  1985      25.36        1:39.12   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:40.44   
  Michelle Coleman  1993      25.32        25.32   
  Lovisa Ericsson  1993      25.09        50.41   
  Elsa Ericsson  1995      26.51        1:16.92   
  Therese Alshammar  1977      23.52        1:40.44   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:42.39   
  Claire Hedenskog  1980      24.82        24.82   
  Una Finnman  1991      25.65        50.47   
  Isabelle Höstman  1990      25.78        1:16.25   
  Linnéa Bielicz  1994      26.14        1:42.39   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:42.78   
  Rebecka Palm  1990      25.50        25.50   
  Caroline Palm  1992      25.52        51.02   
  Frida Jakobsson  1992      25.85        1:16.87   
  Vilma Ekström  1994      25.91        1:42.78   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:42.94   
  Jessica Eriksson  1993      26.42        26.42   
  Sarah Sjöström  1993      24.10        50.52   
  Frida Truvé  1993      26.34        1:16.86   
  Anna Lillieström  1992      26.08        1:42.94   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:43.18   
  Magdalena Kuras  1988      25.37        25.37   
  Linnéa Olsson  1994      25.32        50.69   
  Ida Lindborg  1994      26.55        1:17.24   
  Anna Fransson  1993      25.94        1:43.18   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:44.76   
  Sandra Hafström  1991      26.05        26.05   
  My Fridell  1992      25.98        52.03   
  Klara Andersson  1991      26.28        1:18.31   
  Rebecka Ekelund  1992      26.45        1:44.76   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
SR Juniorer: Linköpings ASS 1:42.19 2009-11-26 
MR: Väsby SS 1:38.93 2009 
FM: Väsby SS 1:38.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  Väsby Simsällskap            1:41.69   
  Ida Sandin  1985      26.24        26.24   
  Petra Granlund  1987      24.82        51.06   
  Josefin Lillhage  1980      24.95        1:16.01   
  Gabriella Fagundez  1985      25.68        1:41.69   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:41.76   
  Michelle Coleman  1993      25.36        25.36   
  Lovisa Ericsson  1993      25.48        50.84   
  Elsa Ericsson  1995      26.60        1:17.44   
  Therese Alshammar  1977      24.32        1:41.76   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            1:43.35   
  Isabelle Höstman  1990      26.58        26.58   
  Claire Hedenskog  1980      24.45        51.03   
  Linnéa Bielicz  1994      26.75        1:17.78   
  Una Finnman  1991      25.57        1:43.35   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:43.44   
  Frida Jakobsson  1992      26.56        26.56   
  Caroline Palm  1992      25.93        52.49   
  Vilma Ekström  1994      26.30        1:18.79   
  Rebecka Palm  1990      24.65        1:43.44   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:43.71   
  Erika Carlén  1994      26.21        26.21   
  Martina Granström  1991      25.55        51.76   
  Beatrice Andersson  1989      26.02        1:17.78   
  Lina Edlund  1989      25.93        1:43.71   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:43.92   
  Sarah Sjöström  1993      24.91        24.91   
  Jessica Eriksson  1993      26.11        51.02   
  Frida Truvé  1993      26.69        1:17.71   
  Anna Lillieström  1992      26.21        1:43.92   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:44.15   
  Anna Fransson  1993      26.96        26.96   
  Magdalena Kuras  1988      25.06        52.02   
  Linnéa Olsson  1994      25.71        1:17.73   
  Ida Lindborg  1994      26.42        1:44.15   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:45.42   
  Sandra Hafström  1991      26.52        26.52   
  Klara Andersson  1991      26.41        52.93   
  My Fridell  1992      26.04        1:18.97   
  Rebecka Ekelund  1992      26.45        1:45.42   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägen Simförening            1:45.45   
  Natasha Sundin  1990      26.65        26.65   
  Johanna Sjöberg  1978      26.30        52.95   
  Emma Wahlström  1994      26.42        1:19.37   
  Ebba Nyberg  1982      26.08        1:45.45   
                     
10  Skövde SS  Skövde Simsällskap            1:45.98   
  Louise Hjalmarsson  1997      27.80        27.80   
  Caroline Johansson  1992      26.36        54.16   
  Céline Bertrand  1995      25.61        1:19.77   
  Caroline Adolfsson  1993      26.21        1:45.98   
                     
11  Uddevalla Sim  Uddevalla Sim            1:46.48   
  Natalie Andersson  1988      26.36        26.36   
  Angelica Risebrandt  1987      26.83        53.19   
  Frida Andersson  1991      26.64        1:19.83   
  Sandra Olofsson  1990      26.65        1:46.48   
                     
12  Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:46.79   
  Anna Rosén  1994      26.12        26.12   
  Miranda Bånnsgård  1992      26.36        52.48   
  Sofia Lindholm  1993      27.05        1:19.53   
  Isabel Svensson  1989      27.26        1:46.79   
                     
12  Väsby SS Lag 2  Väsby Simsällskap            1:46.79   
  Therese Mattsson  1985      26.72        26.72   
  Nadja Salomonsson  1992      25.96        52.68   
  Jaqueline Hippi  1996      26.57        1:19.25   
  Tove Sparrman  1996      27.54        1:46.79   
                     
14  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:48.92   
  Linda Pettersson  1991      26.41        26.41   
  Anna Ringborg  1990      27.36        53.77   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      27.51        1:21.28   
  Michelle Franzén  1993      27.64        1:48.92   
                     
15  Motala SS  Motala Simsällskap            1:48.96   
  Lovisa Liljeblad  1991      27.34        27.34   
  Gabriella Ivarsson  1992      26.07        53.41   
  Alice Ivarsson  1996      27.20        1:20.61   
  Ellen Thor  1997      28.35        1:48.96   
                     
16  Växjö SS  Växjö Simsällskap            1:49.67   
  Amina Gummesson  1993      28.05        28.05   
  Emma Tall  1992      27.65        55.70   
  Emelie Johansson  1992      27.02        1:22.72   
  Silje Bergström-Tronsmoen  1991      26.95        1:49.67   
                     
17  Nyköpings SS  Nyköpings Simsällskap            1:49.71   
  Frida Nilsson  1992      26.74        26.74   
  Anna Jonsson  1994      26.95        53.69   
  Sofia Nordin  1990      27.31        1:21.00   
  Erika Nyström  1994      28.71        1:49.71   
                     
18  SK Lödde  Simklubben Lödde            1:51.21   
  Elin Mähl  1994      28.59        28.59   
  Jenny Tärnhuvud  1994      27.19        55.78   
  Karin Ademar  1993      27.36        1:23.14   
  Rebecka Sylvander  1995      28.07        1:51.21   
                     
18  SK Nautilus  Simklubben Nautilus            1:51.21   
  Marika Johansson  1966      27.15        27.15   
  Linn Johansson  1994      28.69        55.84   
  Vera Johansson  1995      26.56        1:22.40   
  Anna Johansson  1992      28.81        1:51.21   
                     
20  Väsby SS Lag 3  Väsby Simsällskap            1:51.39   
  Josefine Hippi  1994      27.71        27.71   
  Emma Arkenstrand  1994      27.28        54.99   
  Julia Robertsson  1995      28.11        1:23.10   
  Emelie Åkerström  1995      28.29        1:51.39   
                     
21  Stockholms KK  Stockholms Kappsimningsklubb            1:51.42   
  Renee Huuva  1990      28.27        28.27   
  Johanna Nyysti  1984      26.72        54.99   
  Sara Finati  1992      28.36        1:23.35   
  Johanna Wetterborg  1992      28.07        1:51.42   
                     
22  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            1:51.74   
  Johanna Pettersson  1992      27.40        27.40   
  Andrea Bengtsson  1991      27.39        54.79   
  Alicia Lundqvist  1992      29.15        1:23.94   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      27.80        1:51.74   
                     
Stockholmspolisens Sim IF  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
  Philippa Larsson  1989      27.37        27.37   
  Michaela Ahlin  1987      29.99        57.36   
                     
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: Lars Frölander Sundsvalls SS (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Henrik Lindau Karlskrona SS (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander Sundsvalls SS (1974) 51.83 2000 
FM: Erik Andersson Linköpings ASS (1984) 51.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    23.82        51.44  Nytt MR 
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.32        54.21   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    25.15        54.35   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    25.51        54.57   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.31        54.70   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS    24.83        54.79   
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.64        54.80   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    25.25        54.94   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    25.78        55.27   
10  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    25.70        55.33   
11  Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun    25.92        55.66   
12  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    26.02        55.83   
13  Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    26.09        55.91   
14  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    26.35        56.36   
15  Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    26.76        56.67   
16  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    26.31        57.13   
                     
 
Gren 2, 100m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: Lars Frölander Sundsvalls SS (1974) 50.44 2000-03-17 
SR Juniorer: Henrik Lindau Karlskrona SS (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander Sundsvalls SS (1974) 51.83 2000 
FM: Erik Andersson Linköpings ASS (1984) 51.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.02        53.76   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS    25.05        54.34   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun    25.31        54.56   
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    25.51        54.76   
David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.54        54.84   
Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim    25.21        54.94   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.89        55.03   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.65        55.05   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    25.75        55.21   
10  Samba Sjödin  1985  Simklubben Neptun    26.06        55.26   
11  Björn Sundin  1990  Upsala Simsällskap    25.88        55.78   
12  Robbin Steén  1987  Ystads Simsällskap    25.98        55.86   
13  Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    26.20        55.94   
14  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    25.28        56.03  Deltar ej i final 
15  Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    26.03        56.07   
16  Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap    25.54        56.12  Deltar ej i final 
17  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    25.70        56.18  Deltar ej i final 
18  André Frodlund  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.96        56.59   
19  Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    26.65        56.63   
20  Kim Helander  1992  Tyresö Simsällskap    26.03        56.81   
21  Carl Wikblom  1987  Sundsvalls Simsällskap    26.04        56.88   
22  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    26.10        57.19   
23  Timay Edholm  1993  Sundsvalls Simsällskap    26.15        57.21   
24  Albert Brock  1993  Simklubben Lödde    26.42        57.27   
25  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.50        57.41   
26  Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    26.97        57.46   
27  Kristoffer Brander  1989  Simklubben Neptun    26.20        57.68   
28  Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    27.25        57.71   
29  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    26.31        57.93   
30  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    26.72        58.10   
31  Lennie Sahlström  1987  Malmö Kappsimningsklubb    26.83        58.21   
32  Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.12        58.64   
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: TYR 
SR: Anders Holmertz Motala SS (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 3:47.37 2009-11-07 
MR: Anders Holmertz Motala SS (1968) 3:44.58 1989 
FM: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 3:47.52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.40  1:54.77  2:54.64    3:52.84   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    55.43  1:55.04  2:55.14    3:53.11   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    56.54  1:56.49  2:55.86    3:53.14   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    55.92  1:55.14  2:54.77    3:53.50   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    56.22  1:55.81  2:55.70    3:54.82   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    57.32  1:57.67  2:59.14    4:01.42   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    56.58  1:58.32  3:01.48    4:02.24   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    57.50  1:58.93  3:00.89    4:02.30   
                     
 
Gren 3, 400m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: TYR 
SR: Anders Holmertz Motala SS (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 3:47.37 2009-11-07 
MR: Anders Holmertz Motala SS (1968) 3:44.58 1989 
FM: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 3:47.52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.18  1:55.32  2:55.51    3:56.21   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    55.52  1:54.76  2:56.35    3:56.48   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    56.05  1:55.81  2:56.41    3:57.91   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    57.91  1:58.81  2:59.06    3:58.41   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    57.16  1:58.66  2:59.72    3:59.17   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    57.99  1:58.95  2:59.83    4:00.44   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    57.74  1:59.03  3:00.31    4:01.00   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    57.21  1:58.94  3:00.90    4:01.19   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    57.44  1:58.32  2:59.87    4:01.26   
10  Jörn Nygård  1992  Simklubben Triton    56.77  1:58.45  3:00.61    4:01.31   
11  Anton Nieminen  1992  Motala Simsällskap    59.24  2:00.39  3:01.76    4:01.54   
12  Rickard Vagerstam  1990  Helsingborgs Simsällskap    56.82  1:58.01  2:59.73    4:01.71   
13  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap    57.10  1:58.15  3:00.02    4:02.25   
14  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    58.64  2:01.31  3:03.34    4:03.73   
15  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.66  1:58.07  3:01.28    4:03.87   
16  Daniel Wiorek  1992  Simklubben Neptun    56.97  1:58.69  3:01.02    4:04.49   
17  Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap    56.86  1:58.94  3:02.32    4:06.17   
18  Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    56.99  1:59.71  3:02.50    4:06.67   
19  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.37  2:02.67  3:05.09    4:08.02   
20  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    57.83  2:00.46  3:04.88    4:08.82   
21  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    59.41  2:02.91  3:06.80    4:08.89   
22  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.24  2:02.39  3:06.41    4:08.96   
23  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    59.00  2:02.96  3:06.55    4:09.25   
24  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    58.48  2:01.22  3:05.10    4:09.45   
25  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    57.70  2:00.64  3:05.22    4:09.76   
26  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    58.93  2:03.11  3:07.58    4:09.84   
27  Joel Gustavsson  1992  Ystads Simsällskap    58.36  2:00.99  3:05.93    4:09.96   
28  Adam Schön-Svensson  1991  Malmö Kappsimningsklubb    58.89  2:02.26  3:06.94    4:10.31   
29  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    59.24  2:03.06  3:07.27    4:11.56   
30  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    1:01.75  2:07.45  3:09.98    4:11.82   
31  Johan Magnusson  1991  Simklubben Ägir    58.74  2:02.87  3:07.85    4:13.95   
32  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:02.19  2:08.90  3:14.07    4:18.80   
33  Ali Adel Ali  1994  Spårvägen Simförening    1:00.09  2:06.24  3:13.24    4:20.76   
34  Fredrik Wik  1993  Solna Sundbyberg SS 04    1:01.79  2:09.87  3:18.93    4:27.20   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 2:19.64 2003 
FM: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:19.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.20  1:06.36  1:42.45    2:19.57  Nytt MR 
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap    33.80  1:12.04  1:49.66    2:25.75   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.39  1:10.42  1:48.02    2:26.50   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.96  1:11.44  1:49.32    2:27.44   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.74  1:13.14  1:52.27    2:32.24   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.76  1:13.15  1:52.38    2:32.38   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    34.85  1:13.66  1:53.71    2:34.37   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.53  1:13.60  1:53.90    2:34.83   
                     
 
Gren 4, 200m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 2:19.64 2003 
FM: Joline Höstman Göteborg Sim (1988) 2:19.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    32.09  1:08.56  1:46.13    2:24.07   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.51  1:10.94  1:48.98    2:27.64   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.47  1:11.03  1:49.71    2:28.99   
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap    33.60  1:12.49  1:51.35    2:29.90   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    34.60  1:13.38  1:52.64    2:32.84   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap    34.58  1:14.01  1:53.51    2:32.93   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.29  1:13.64  1:53.18    2:33.35   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.52  1:14.07  1:53.92    2:34.55   
Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    35.45  1:14.90  1:54.32    2:34.75   
10  Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim    34.80  1:13.74  1:54.11    2:35.13   
11  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim    34.79  1:13.84  1:54.37    2:36.09   
12  Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    34.87  1:14.25  1:54.51    2:36.37   
13  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.98  1:14.60  1:55.53    2:36.80   
14  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.49  1:14.70  1:55.46    2:37.02   
15  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    36.51  1:16.20  1:56.55    2:38.50   
16  Sara Ottosson-Bixo  1995  Västerås Simsällskap    36.79  1:16.99  1:57.45    2:38.53   
17  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    35.63  1:16.16  1:58.17    2:38.84   
18  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde    36.06  1:16.28  1:57.86    2:40.86   
19  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    36.19  1:16.50  1:58.49    2:41.19   
20  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.22  1:16.51  1:58.58    2:42.06   
21  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    36.41  1:17.46  1:59.56    2:43.35   
22  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    34.96  1:15.55  1:59.29    2:44.52   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: FREKER 
SR: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström Jönköpings S (1991) 2:05.33 2009-12-10 
MR: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:06.70 2008 
FM: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:06.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.18  59.72  1:31.61    2:05.21  Nytt MR 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    28.65  1:00.80  1:34.06    2:07.43   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    28.87  1:01.05  1:33.92    2:07.54   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.76  1:03.56  1:39.18    2:15.99   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    30.73  1:05.86  1:42.36    2:18.69   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.76  1:06.70  1:42.43    2:19.14   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.04  1:04.89  1:41.64    2:19.73   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    31.67  1:06.74  1:42.37    2:19.75   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: FREKER 
SR: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström Jönköpings S (1991) 2:05.33 2009-12-10 
MR: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:06.70 2008 
FM: Petra Granlund Väsby SS (1987) 2:06.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    29.43  1:02.86  1:37.01    2:11.79   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    30.15  1:04.39  1:38.51    2:13.03   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.38  1:04.72  1:40.25    2:17.00   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    30.58  1:05.40  1:41.64    2:18.71   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    31.43  1:06.33  1:42.08    2:18.88   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.21  1:05.16  1:41.65    2:19.81   
Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.82  1:06.62  1:42.69    2:19.87   
Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    31.10  1:06.25  1:42.99    2:20.05   
Josefine Hansson  1992  Eslövs Simsällskap    31.44  1:06.93  1:43.27    2:20.47   
10  Nelly Hansson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.11  1:06.41  1:43.31    2:21.50   
11  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.58  1:07.47  1:44.74    2:22.46   
12  Jennie Andersson  1993  Väsby Simsällskap    32.71  1:08.39  1:45.24    2:22.90   
13  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    31.45  1:07.42  1:45.41    2:23.63   
14  Linnea Gustafsson  1993  Södertörns Simsällskap    31.47  1:07.32  1:44.52    2:23.75   
15  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.59  1:07.36  1:45.32    2:24.38   
16  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    31.38  1:07.88  1:46.17    2:24.95   
17  Emma Karell  1994  Norrtälje Simklubb    31.85  1:08.36  1:46.45    2:25.95   
18  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.10  1:10.08  1:48.80    2:27.91   
19  Martina Nilsson  1986  Sjöbo Simsällskap    32.99  1:11.07  1:51.25    2:31.47   
20  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.43  1:11.16  1:51.06    2:32.23   
                     
 
Gren 6, 100m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Stefan Nystrand Södertörns SS (1981) 53.97 2006-04-09 
SR Juniorer: Erik Dorch Linköpings ASS (1983) 54.74 2001-12-16 
MR: Per Nylin Norrköpings KK (1982) 54.51 2008 
FM: Måns Hjelm SS Iden (1992) 54.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Malmö Kappsimningsklubb    25.46        55.15   
Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    24.58        55.25   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    24.89        56.08   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    25.51        56.29   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.92        56.82   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.73        58.10   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Växjö Simsällskap    26.48        58.31   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.06        58.39   
Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    27.00        57.32   
10  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    27.39        58.07   
11  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    27.23        58.22   
12  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.88        58.70   
13  Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim    27.28        58.97   
13  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    26.81        58.97   
15  Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    28.03        59.88   
16  Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    28.61        1:00.40   
                     
 
Gren 6, 100m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Stefan Nystrand Södertörns SS (1981) 53.97 2006-04-09 
SR Juniorer: Erik Dorch Linköpings ASS (1983) 54.74 2001-12-16 
MR: Per Nylin Norrköpings KK (1982) 54.51 2008 
FM: Måns Hjelm SS Iden (1992) 54.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Måns Hjelm  1992  Malmö Kappsimningsklubb    26.02        56.22   
Sebastian Holmberg  1991  Täby Sim    24.79        56.83   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    25.14        57.16   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.77        57.52   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.60        57.76   
Sten-Olof Gustafsson  1985  Växjö Simsällskap    26.36        57.87   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.00        57.98   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    26.34        58.03   
Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim    26.99        58.09   
10  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    27.32        58.37   
11  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    26.68        58.41   
12  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap    27.41        58.52   
13  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.80        58.60   
14  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    27.69        59.15   
15  Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    27.77        59.71   
16  Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    28.02        1:00.17   
17  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    27.08        1:00.25   
18  Bill Ellboj  1988  Simklubben Neptun    28.26        1:00.97   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 58.83 2010-11-07 
MR: Lovisa Eriksson Täby Sim (1993) 59.22 2009 
FM: Lovisa Eriksson Täby Sim (1993) 59.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.69        58.88  Nytt MR 
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.22        59.72   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    29.17        1:00.11   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    29.38        1:00.97   
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    29.31        1:01.66   
Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap    29.99        1:02.33   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.26        1:02.36   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.51        1:02.84   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.28        1:02.68   
10  Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    30.57        1:02.90   
11  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    30.88        1:03.00   
12  Linnéa Olsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.47        1:03.16   
13  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    30.67        1:03.25   
14  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.75        1:03.31   
15  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    31.53        1:04.18   
16  Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    30.75        1:04.33   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 58.83 2010-11-07 
MR: Lovisa Eriksson Täby Sim (1993) 59.22 2009 
FM: Lovisa Eriksson Täby Sim (1993) 59.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    29.15        1:00.39   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.66        1:00.40   
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening    29.56        1:01.69   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    30.00        1:01.74   
Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap    29.90        1:01.97   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.42        1:02.12   
Magdalena Kuras  1988  Malmö Kappsimningsklubb    30.01        1:02.52   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.35        1:02.73   
Linda Eriksson  1991  Solna Sundbyberg SS 04    30.52        1:02.82   
10  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.39        1:03.08   
11  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    30.68        1:03.36   
12  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.67        1:03.42   
13  Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    30.61        1:03.50   
14  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    30.63        1:03.82   
15  Linnéa Olsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.86        1:04.13   
16  Jessica Allberg  1995  Skuru Idrottsklubb    30.86        1:04.28   
17  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    31.15        1:04.66   
18  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    31.64        1:04.93   
19  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    30.92        1:05.36   
20  Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    31.99        1:05.37   
21  Elin Hardeland  1990  Umeå Simsällskap    31.61        1:05.52   
22  Hanna Gustavsson  1992  Södertörns Simsällskap    30.84        1:05.68   
23  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    31.94        1:05.71   
24  Johanna Pettersson  1992  Göteborg Sim    31.96        1:05.80   
25  Anna Sirenius Lundberg  1994  Göteborg Sim    32.06        1:05.93   
26  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    31.47        1:06.05   
27  Viktoria Smidare  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.20        1:06.25   
28  Christine Ekman  1994  Stockholmspolisens Sim IF    32.46        1:07.13   
29  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim    32.52        1:07.18   
30  Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    32.56        1:08.38   
31  Alice Ivarsson  1996  Motala Simsällskap    34.59        1:12.27   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 2009-11-26 
SR Juniorer: Una Finnman SK Ran (1991) 1:00.18 2009-12-11 
MR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 2009 
FM: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.07        1:00.53   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.55        1:02.10   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    28.19        1:02.24   
Una Finnman  1991  Göteborg Sim    29.46        1:03.33   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    30.15        1:03.49   
Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap    29.93        1:03.85   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.60        1:04.02   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.79        1:04.22   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    28.71        1:04.45   
10  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.12        1:05.45   
11  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    30.40        1:05.52   
12  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.06        1:05.82   
13  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.53        1:05.93   
14  Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Växjö Simsällskap    30.58        1:06.03   
15  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    30.10        1:06.18   
16  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    31.51        1:07.57   
                     
 
Gren 8, 100m Medley Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 2009-11-26 
SR Juniorer: Una Finnman SK Ran (1991) 1:00.18 2009-12-11 
MR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 2009 
FM: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 58.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.09        1:02.46   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.79        1:02.57   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim    28.49        1:03.22   
Una Finnman  1991  Göteborg Sim    29.37        1:03.83   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.20        1:04.28   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    30.04        1:04.28   
Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap    29.94        1:04.48   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.59        1:04.50   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    29.79        1:05.07   
10  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    30.35        1:05.53   
11  Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Växjö Simsällskap    30.65        1:05.67   
12  Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    29.17        1:05.94   
13  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    30.11        1:06.09   
14  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.39        1:06.59   
15  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap    31.27        1:06.66   
16  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.62        1:07.15   
17  Towa Svärd  1987  Simklubben Ägir    31.26        1:08.87   
18  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    32.51        1:08.93   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist Göteborg Sim (1991) 2:09.63 2009-12-13 
MR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 2:07.66 2003 
FM: Anton Lagerqvist Göteborg Sim (1991) 2:10.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    29.59  1:02.73  1:35.57    2:10.10   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.98  1:02.20  1:36.33    2:12.59   
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    29.93  1:03.41  1:37.86    2:13.03   
Martin Persson  1988  Helsingborgs Simsällskap    30.51  1:04.15  1:38.26    2:13.10   
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen    29.48  1:02.94  1:37.54    2:13.59   
Martin Glifberg  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.30  1:04.94  1:39.76    2:14.57   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.61  1:04.57  1:39.42    2:14.58   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.97  1:03.60  1:38.92    2:16.57   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist Göteborg Sim (1991) 2:09.63 2009-12-13 
MR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 2:07.66 2003 
FM: Anton Lagerqvist Göteborg Sim (1991) 2:10.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    29.06  1:03.09  1:38.40    2:13.76   
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen    29.85  1:03.56  1:38.13    2:13.89   
Martin Persson  1988  Helsingborgs Simsällskap    30.63  1:04.23  1:38.71    2:13.91   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    30.65  1:04.94  1:40.11    2:15.09   
Martin Glifberg  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.67  1:05.34  1:40.68    2:15.98   
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    30.40  1:04.66  1:40.06    2:16.20   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.15  1:05.84  1:40.85    2:16.40   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.33  1:04.35  1:39.64    2:16.51   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.09  1:05.80  1:40.89    2:16.64   
10  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    30.92  1:05.92  1:41.39    2:17.63   
11  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.98  1:05.95  1:41.68    2:17.96   
12  Johannes Kärki  1993  Helsingborgs Simsällskap    31.11  1:06.28  1:42.63    2:19.25   
13  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Västerås Simsällskap    31.12  1:06.21  1:42.92    2:19.26   
14  David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    31.22  1:05.79  1:41.73    2:19.71   
15  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    31.77  1:07.01  1:42.92    2:19.97   
16  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    31.65  1:07.24  1:43.44    2:20.28   
17  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    31.14  1:07.38  1:43.19    2:20.31   
18  Jesper Kalldin  1990  Spårvägen Simförening    30.34  1:05.19  1:42.61    2:20.47   
19  Styrbjörn Torell  1993  Helsingborgs Simsällskap    32.00  1:07.69  1:43.83    2:20.77   
20  Arnold Svarrer  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.41  1:06.87  1:43.22    2:20.79   
21  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    32.27  1:08.08  1:44.56    2:21.18   
22  Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    32.08  1:08.45  1:46.38    2:23.20   
23  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    32.15  1:08.05  1:45.14    2:23.80   
24  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    31.98  1:07.77  1:44.83    2:23.96   
25  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    30.99  1:06.99  1:45.12    2:24.04   
26  Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    31.78  1:08.12  1:46.14    2:24.06   
27  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    33.16  1:09.52  1:47.03    2:24.43   
28  Daniel Cederqvist  1986  Wisby Simsällskap    31.55  1:07.69  1:45.64    2:24.55   
29  Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap    32.15  1:09.24  1:47.67    2:27.47   
30  Gustav Thorstrand  1994  Spårvägen Simförening    33.00  1:10.47  1:49.30    2:29.01   
31  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.27  1:09.40  1:49.45    2:29.95   
Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 10, 200m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Josefin Lillhage Väsby SS (1980) 1:53.55 2007-12-16 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 1:53.77 2009-11-14 
MR: Josefin Lillhage Väsby SS (1980) 1:54.97 2005 
FM: Petra Granlund Väsby SS (1987) 1:57.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gabriella Fagundez  1985  Väsby Simsällskap    27.40  56.83  1:26.18    1:55.58   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.12  56.84  1:27.42    1:57.74   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    27.52  57.38  1:27.80    1:58.00   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    27.96  58.16  1:28.82    1:59.08   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.05  58.14  1:28.87    1:59.56   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.19  59.22  1:31.08    2:02.24   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.40  58.92  1:30.43    2:02.46   
Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    28.98  1:00.27  1:33.22    2:06.33   
                     
 
Gren 10, 200m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Josefin Lillhage Väsby SS (1980) 1:53.55 2007-12-16 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 1:53.77 2009-11-14 
MR: Josefin Lillhage Väsby SS (1980) 1:54.97 2005 
FM: Petra Granlund Väsby SS (1987) 1:57.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    28.09  58.47  1:29.76    2:00.64   
Gabriella Fagundez  1985  Väsby Simsällskap    28.21  59.03  1:30.52    2:01.49   
Rebecka Ekelund  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.45  58.97  1:30.50    2:02.25   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap    29.04  1:00.17  1:31.84    2:02.54   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.88  1:00.53  1:32.77    2:02.74   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.82  59.72  1:31.37    2:02.81   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    28.62  59.85  1:31.79    2:03.08  Deltar ej i final 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.83  1:00.18  1:32.27    2:03.20   
Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    29.34  1:00.57  1:32.28    2:04.54   
10  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    29.48  1:01.07  1:33.51    2:05.48   
11  Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    28.66  1:00.02  1:32.31    2:05.67   
12  Linnéa Olsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.34  1:01.14  1:33.69    2:05.97   
13  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.17  1:01.28  1:34.09    2:05.99   
14  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.22  1:00.73  1:33.29    2:06.04   
15  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.75  1:02.32  1:34.70    2:06.10   
16  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    29.23  1:01.14  1:33.75    2:06.11   
17  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.49  1:01.09  1:34.11    2:07.12   
18  Anna Jonsson  1994  Nyköpings Simsällskap    29.80  1:02.68  1:34.83    2:07.25   
19  Charlotte Nilsson  1989  Malmö Kappsimningsklubb    30.36  1:02.37  1:35.36    2:09.17   
                     
 
Gren 11, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 3:17.95 2009-11-26 
MR: SK Neptun 3:09.53 2009 
FM: SK Neptun 3:09.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:14.83   
  Stefan Nystrand  1981      22.67  47.95      47.95   
  Alexander Nyström  1990      23.05  49.42      1:37.37   
  Petter Stymne  1983      22.22  47.30      2:24.67   
  Pontus Flodqvist  1988      23.63  50.16      3:14.83   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:18.70   
  Oscar Ekström  1994      23.83  50.22      50.22   
  Lars Frölander  1974      22.81  47.67      1:37.89   
  Alexander Linge  1992      23.61  50.18      2:28.07   
  Jonas Riffer  1990      23.61  50.63      3:18.70   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:19.20   
  Sebastian Holmberg  1991      24.14  51.13      51.13   
  Jacob Thulin  1991      22.89  49.04      1:40.17   
  Linus Magnusson  1990      23.43  50.11      2:30.28   
  Johan Wallberg  1977      23.19  48.92      3:19.20   
                     
Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            3:20.44   
  Marcus Pihl  1985      23.60  49.69      49.69   
  Erik Andersson  1984      23.29  49.64      1:39.33   
  Hans Albrektsson  1985      23.73  50.30      2:29.63   
  Kristofer Johansson  1987      23.62  50.81      3:20.44   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:21.70   
  Jonas Holmström  1992      24.13  51.33      51.33   
  Johan Bengtsson  1991      23.46  49.43      1:40.76   
  Måns Hjelm  1992      23.35  49.71      2:30.47   
  Daniel Carlsson  1976      24.15  51.23      3:21.70   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:23.27   
  Henrik Sjöholm  1987      24.65  51.20      51.20   
  Kristian Kron  1992      23.73  49.86      1:41.06   
  Marcus Sjöberg  1991      24.22  51.17      2:32.23   
  Daniel Lundahl  1991      24.11  51.04      3:23.27   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:24.02   
  Christoffer Carlsen  1992      24.42  52.03      52.03   
  Robin Andréasson  1988      22.68  47.91      1:39.94   
  Johannes Lampela  1992      24.88  52.76      2:32.70   
  Carl Leander  1990      24.49  51.32      3:24.02   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:25.11   
  Toni Galic  1989      24.64  51.36      51.36   
  Niclas Granström  1990      23.84  50.93      1:42.29   
  Anton Andersson  1993      24.66  51.34      2:33.63   
  Axel Pettersson  1995      24.36  51.48      3:25.11   
                     
                     
 
Gren 11, 4X100m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 3:17.95 2009-11-26 
MR: SK Neptun 3:09.53 2009 
FM: SK Neptun 3:09.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            3:17.75   
  Stefan Nystrand  1981      23.37  48.90      48.90   
  Petter Stymne  1983      22.92  48.46      1:37.36   
  Pontus Flodqvist  1988      23.63  50.05      2:27.41   
  Alexander Nyström  1990      23.56  50.34      3:17.75   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:20.75   
  Sebastian Holmberg  1991      24.51  51.19      51.19   
  Jacob Thulin  1991      23.11  49.69      1:40.88   
  Linus Magnusson  1990      23.58  50.34      2:31.22   
  Johan Wallberg  1977      23.49  49.53      3:20.75   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:21.73   
  Jonas Holmström  1992      23.99  51.03      51.03   
  Johan Bengtsson  1991      23.27  49.39      1:40.42   
  Måns Hjelm  1992      23.32  49.56      2:29.98   
  Daniel Carlsson  1976      24.07  51.75      3:21.73   
                     
Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            3:23.52   
  Kristofer Johansson  1987      24.48  52.29      52.29   
  Marcus Pihl  1985      23.50  49.84      1:42.13   
  Klas Wiréhn  1985      24.81  51.96      2:34.09   
  Erik Andersson  1984      23.52  49.43      3:23.52   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:24.35   
  Oscar Ekström  1994      24.10  50.45      50.45   
  Alexander Linge  1992      24.01  50.85      1:41.30   
  Jonas Riffer  1990      24.23  51.61      2:32.91   
  Joakim Tevell  1990      23.95  51.44      3:24.35   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:24.51   
  Christoffer Carlsen  1992      24.58  52.37      52.37   
  Robin Andréasson  1988      23.22  48.21      1:40.58   
  Johannes Lampela  1992      24.69  52.18      2:32.76   
  Carl Leander  1990      24.86  51.75      3:24.51   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:24.58   
  Henrik Sjöholm  1987      24.77  51.56      51.56   
  Marcus Sjöberg  1991      24.12  51.10      1:42.66   
  Kristian Kron  1992      23.97  50.51      2:33.17   
  André Frodlund  1992      24.14  51.41      3:24.58   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:25.15   
  Toni Galic  1989      24.66  51.62      51.62   
  Niclas Granström  1990      23.81  50.44      1:42.06   
  Anton Andersson  1993      24.58  51.44      2:33.50   
  Axel Pettersson  1995      24.65  51.65      3:25.15   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:26.35   
  Marcus Hagström  1991      24.70  51.30      51.30   
  Joakim Hvalgren  1993      24.55  51.65      1:42.95   
  Jesper Levander  1980      24.32  50.91      2:33.86   
  Jonas Palmqvist  1990      24.32  52.49      3:26.35   
                     
10  SK Neptun Lag 3  Simklubben Neptun            3:27.06   
  Magnus Lundgren  1991      24.54  51.54      51.54   
  Theo Zätterström  1991      24.59  52.02      1:43.56   
  Daniel Wiorek  1992      24.36  51.28      2:34.84   
  Freddie Tour  1991      24.74  52.22      3:27.06   
                     
11  Växjö SS  Växjö Simsällskap            3:27.16   
  Jesper Jonsson  1993      24.58  51.09      51.09   
  Martin Harlenbäck  1983      24.57  51.62      1:42.71   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      24.69  52.16      2:34.87   
  Martin Dahlberg  1992      24.96  52.29      3:27.16   
                     
12  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:27.98   
  Björn Gunnarsson  1989      24.29  50.78      50.78   
  Mikael Wåhlin  1989      24.96  52.63      1:43.41   
  Stefan Stojmenovic  1993      24.57  52.47      2:35.88   
  Nikola Stojmenovic  1988      25.22  52.10      3:27.98   
                     
13  Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            3:29.18   
  Johan Widén  1986      25.01  53.04      53.04   
  Johan Lundberg  1985      23.93  52.08      1:45.12   
  Rickard Berglund  1987      25.21  52.45      2:37.57   
  Oscar Vilsmyr  1982      24.32  51.61      3:29.18   
                     
14  Stockholmspolisens Sim IF  Stockholmspolisens Sim IF            3:29.74   
  Joakim Q Hammarlind  1993      25.48  53.90      53.90   
  David Ernstsson  1992      23.28  49.22      1:43.12   
  Anders Wallin  1979      25.01  52.82      2:35.94   
  Anton Marcusson  1989      25.69  53.80      3:29.74   
                     
15  Spårvägen Sim  Spårvägen Simförening            3:30.44   
  Konstantin Sundin  1987      24.97  51.97      51.97   
  Stefan Sandberg  1987      24.66  52.41      1:44.38   
  Adam Karlsson  1994      24.89  53.09      2:37.47   
  Magnus Egmar  1983      25.08  52.97      3:30.44   
                     
16  Trollhättans SS  Trollhättans Simsällskap            3:30.97   
  Gustav Eriksson  1994      25.21  51.82      51.82   
  Martin Persson  1992      24.39  51.21      1:43.03   
  Emil Cardebrant  1993      25.66  53.53      2:36.56   
  Simon Nilsson  1993      26.04  54.41      3:30.97   
                     
17  Karlstads SS  Karlstads Simsällskap            3:31.54   
  Victor Westerlund  1992      25.22  52.70      52.70   
  Simon Vestin  1992      24.46  53.47      1:46.17   
  Johan Rebner  1992      25.33  53.56      2:39.73   
  Erik Gissén  1992      24.04  51.81      3:31.54   
                     
18  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            3:33.98   
  Timay Edholm  1993      25.38  53.56      53.56   
  Carl Wikblom  1987      24.38  52.09      1:45.65   
  Johan Dahlgren  1986      26.05  54.66      2:40.31   
  Johannes Skagius  1995      25.62  53.67      3:33.98   
                     
19  Stockholms KK  Stockholms Kappsimningsklubb            3:34.42   
  Philip Björklund  1992      25.72  53.58      53.58   
  Pelle Westergren  1985      25.11  52.65      1:46.23   
  Alexander Morgan  1996      25.21  53.81      2:40.04   
  Erik Schönning  1993      25.92  54.38      3:34.42   
                     
20  Ystads SS  Ystads Simsällskap            3:34.88   
  Hampus Olsson  1991      25.36  53.95      53.95   
  Robbin Steén  1987      24.45  51.52      1:45.47   
  Joel Gustavsson  1992      25.34  53.33      2:38.80   
  Andreas Nicolaidis  1990      26.04  56.08      3:34.88   
                     
21  Tunafors SK  Tunafors Sportklubb            3:37.42   
  Michael Curacica  1991      25.41  54.35      54.35   
  Måns Stomvall  1990      25.37  54.10      1:48.45   
  Niclas Just  1994      25.65  55.28      2:43.73   
  Alexander Kotevski  1994      25.26  53.69      3:37.42   
                     
22  SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            3:38.38   
  Adam Paulsson  1995      26.11  54.28      54.28   
  Adrian Johannesson  1995      25.19  53.32      1:47.60   
  Alexander Berggren  1994      26.48  55.44      2:43.04   
  Jacob Larsson  1992      26.35  55.34      3:38.38   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            DSQ   
  Peter Edvardsson  1981      24.59        50.98   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 1:39.71 2009-11-27 
MR: SK Neptun 1:35.01 2009 
FM: SK Neptun 1:35.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:36.90   
  Simon Sjödin  1986      24.67        24.67   
  Stefan Nystrand  1981      27.28        51.95   
  Pontus Flodqvist  1988      23.99        1:15.94   
  Petter Stymne  1983      20.96        1:36.90   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:38.41   
  Marcus Pihl  1985      26.07        26.07   
  Jakob Dorch  1985      27.07        53.14   
  Lars Frölander  1974      22.88        1:16.02   
  Hans Albrektsson  1985      22.39        1:38.41   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:39.86   
  Alexander Nyström  1990      24.92        24.92   
  Niklas Tour  1989      27.03        51.95   
  Samba Sjödin  1985      25.02        1:16.97   
  Christoffer Vikström  1987      22.89        1:39.86   
                     
Turebergs SK  Turebergs Simklubb            1:39.95   
  Niklas Borin  1989      24.54        24.54   
  Patrik Drakes  1984      28.69        53.23   
  Pontus Karlsson  1984      24.66        1:17.89   
  Dennis Hedö  1985      22.06        1:39.95   
                     
Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:40.46   
  Oscar Ekström  1994      26.57        26.57   
  Erik Dorch  1983      27.41        53.98   
  Erik Andersson  1984      23.65        1:17.63   
  Rickard Piehl  1984      22.83        1:40.46   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:40.47   
  Måns Hjelm  1992      25.60        25.60   
  Martin Gustafsson  1980      27.64        53.24   
  Daniel Carlsson  1976      24.73        1:17.97   
  Johan Bengtsson  1991      22.50        1:40.47   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:40.81   
  Sebastian Holmberg  1991      25.20        25.20   
  Johan Wallberg  1977      28.69        53.89   
  Jacob Thulin  1991      24.06        1:17.95   
  Linus Magnusson  1990      22.86        1:40.81   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:41.06   
  Kristian Kron  1992      25.52        25.52   
  Martin Persson  1988      28.55        54.07   
  Daniel Lundahl  1991      24.45        1:18.52   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      22.54        1:41.06   
                     
                     
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Försök 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 1:39.71 2009-11-27 
MR: SK Neptun 1:35.01 2009 
FM: SK Neptun 1:35.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:39.85   
  Simon Sjödin  1986      25.78        25.78   
  Stefan Nystrand  1981      27.72        53.50   
  Pontus Flodqvist  1988      24.59        1:18.09   
  Petter Stymne  1983      21.76        1:39.85   
                     
Turebergs SK  Turebergs Simklubb            1:40.71   
  Niklas Borin  1989      24.56        24.56   
  Patrik Drakes  1984      28.53        53.09   
  Pontus Karlsson  1984      25.13        1:18.22   
  Dennis Hedö  1985      22.49        1:40.71   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:40.79   
  Marcus Pihl  1985      26.39        26.39   
  Jakob Dorch  1985      27.92        54.31   
  Lars Frölander  1974      23.79        1:18.10   
  Hans Albrektsson  1985      22.69        1:40.79   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            1:41.11   
  Måns Hjelm  1992      25.71        25.71   
  Martin Gustafsson  1980      27.55        53.26   
  Daniel Carlsson  1976      25.02        1:18.28   
  Johan Bengtsson  1991      22.83        1:41.11   
                     
Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:41.62   
  Oscar Ekström  1994      26.75        26.75   
  Erik Dorch  1983      27.98        54.73   
  Erik Andersson  1984      23.97        1:18.70   
  Rickard Piehl  1984      22.92        1:41.62   
                     
Täby Sim  Täby Sim            1:41.88   
  Sebastian Holmberg  1991      25.72        25.72   
  Johan Wallberg  1977      28.64        54.36   
  Jacob Thulin  1991      24.60        1:18.96   
  Linus Magnusson  1990      22.92        1:41.88   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:42.00   
  Alexander Nyström  1990      25.32        25.32   
  Patric Ridell  1993      28.81        54.13   
  Samba Sjödin  1985      25.17        1:19.30   
  Christoffer Vikström  1987      22.70        1:42.00   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:42.67   
  Jonas Ulfskans  1986      26.38        26.38   
  Johannes Kärki  1993      29.28        55.66   
  Daniel Lundahl  1991      24.41        1:20.07   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      22.60        1:42.67   
                     
Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:42.77   
  Stefan Stojmenovic  1993      26.96        26.96   
  Michael Kostesic  1986      28.23        55.19   
  Nikola Stojmenovic  1988      25.17        1:20.36   
  Björn Gunnarsson  1989      22.41        1:42.77   
                     
10  Spårvägen Sim  Spårvägen Simförening            1:42.86   
  Konstantin Sundin  1987      25.66        25.66   
  Jesper Kalldin  1990      28.19        53.85   
  Jesper Billquist  1994      25.54        1:19.39   
  Stefan Sandberg  1987      23.47        1:42.86   
                     
11  Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:43.02   
  Christoffer Carlsen  1992      26.99        26.99   
  Tim Arnesen  1987      29.68        56.67   
  Marcus Tuomela  1988      24.89        1:21.56   
  Robin Andréasson  1988      21.46        1:43.02   
                     
12  Uddevalla Sim  Uddevalla Sim            1:43.38   
  Jacob Fredriksson  1992      26.94        26.94   
  Gulliver Koch  1992      28.10        55.04   
  Jesper Svensson  1990      25.08        1:20.12   
  Fredrich Risebrandt  1992      23.26        1:43.38   
                     
13  Väsby SS Lag 1  Väsby Simsällskap            1:43.66   
  Martin Nilsson  1993      25.98        25.98   
  Andreas Fürst  1990      28.21        54.19   
  Robert Palosaari  1992      25.40        1:19.59   
  Markus Fürst  1996      24.07        1:43.66   
                     
14  Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:43.77   
  Anton Andersson  1993      26.81        26.81   
  Toni Galic  1989      28.63        55.44   
  Niclas Granström  1990      24.68        1:20.12   
  Axel Pettersson  1995      23.65        1:43.77   
                     
15  Växjö SS  Växjö Simsällskap            1:44.23   
  Martin Harlenbäck  1983      26.91        26.91   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      29.11        56.02   
  Jesper Jonsson  1993      24.39        1:20.41   
  Martin Dahlberg  1992      23.82        1:44.23   
                     
16  Linköpings ASS Lag 3  Linköpings Allmänna SS            1:44.42   
  Tobias Törnström  1988      27.40        27.40   
  Kristofer Johansson  1987      28.85        56.25   
  Alexander Linge  1992      24.95        1:21.20   
  Joakim Tevell  1990      23.22        1:44.42   
                     
17  Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:45.05   
  Jonas Palmqvist  1990      27.38        27.38   
  Marcus Hagström  1991      29.18        56.56   
  Jesper Levander  1980      25.37        1:21.93   
  Joakim Hvalgren  1993      23.12        1:45.05   
                     
18  Stockholmspolisens Sim IF  Stockholmspolisens Sim IF            1:45.12   
  Anton Marcusson  1989      28.54        28.54   
  Anders Wallin  1979      29.05        57.59   
  David Ernstsson  1992      23.49        1:21.08   
  Joakim Q Hammarlind  1993      24.04        1:45.12   
                     
19  SK Neptun Lag 3  Simklubben Neptun            1:45.33   
  Antonio Lutula  1993      27.31        27.31   
  Bill Ellboj  1988      29.93        57.24   
  Kristoffer Brander  1989      24.91        1:22.15   
  Daniel Wiorek  1992      23.18        1:45.33   
                     
20  Malmö KK Lag 2  Malmö Kappsimningsklubb            1:45.80   
  Lennie Sahlström  1987      27.20        27.20   
  Martin Glifberg  1992      29.19        56.39   
  Erik Olsson  1986      25.93        1:22.32   
  Jonas Holmström  1992      23.48        1:45.80   
                     
21  Sundsvalls SS  Sundsvalls Simsällskap            1:45.95   
  Timay Edholm  1993      28.01        28.01   
  Johannes Skagius  1995      28.62        56.63   
  Carl Wikblom  1987      25.36        1:21.99   
  Johan Dahlgren  1986      23.96        1:45.95   
                     
22  Karlstads SS  Karlstads Simsällskap            1:47.50   
  Erik Gissén  1992      26.93        26.93   
  Simon Vestin  1992      29.87        56.80   
  Victor Westerlund  1992      26.67        1:23.47   
  Johan Rebner  1992      24.03        1:47.50   
                     
23  Stockholms KK  Stockholms Kappsimningsklubb            1:48.82   
  Lucas Thomée  1993      28.53        28.53   
  Alexander Morgan  1996      29.73        58.26   
  Philip Björklund  1992      26.60        1:24.86   
  Pelle Westergren  1985      23.96        1:48.82   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            DSQ   
  Oscar Vilsmyr  1982      27.70        27.70   
                     
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: MARTIN ESCOBARS RACE 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 25.52 2009-12-11 
MR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.82 2009 
FM: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Therese Alshammar  1977  Täby Sim            25.21   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            25.82   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap            26.65   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.96   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.17   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            27.33   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.54   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim            27.54   
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening            27.74   
10  Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun            28.04   
11  Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim            28.15   
12  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap            28.26   
13  Towa Svärd  1987  Simklubben Ägir            28.32   
14  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            28.48   
15  Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap            28.62   
16  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            28.66   
                     
 
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer, Försök 
Sponsor: MARTIN ESCOBARS RACE 
SR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström Södertörns SS (1993) 25.52 2009-12-11 
MR: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.82 2009 
FM: Therese Alshammar Täby Sim (1977) 24.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            26.19   
Therese Alshammar  1977  Täby Sim            26.25   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            27.04   
Martina Granström  1991  Jönköpings Simsällskap            27.11   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            27.49   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.53   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim            27.58   
Lovisa Ericsson  1993  Täby Sim            27.61   
Natasha Sundin  1990  Spårvägen Simförening            28.00   
10  Natalie Andersson  1988  Uddevalla Sim            28.05   
11  Sara Ghaffari  1992  Bollnäs Simsällskap            28.12   
12  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            28.23   
13  Ebba Nyberg  1982  Spårvägen Simförening            28.48  Deltar ej i final 
14  Frida Truvé  1993  Södertörns Simsällskap            28.56   
15  Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun            28.58   
16  Towa Svärd  1987  Simklubben Ägir            28.60   
17  Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap            28.66   
18  Gabriella Ivarsson  1992  Motala Simsällskap            28.84   
19  Sophie Stoltenborg  1993  Helsingborgs Simsällskap            28.93   
20  Cecilia Enbom  1991  Bodens BK Simklubb            29.02   
21  Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            29.08   
22  Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.22   
23  Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun            29.25   
24  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.31   
25  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap            29.41   
26  Frida Börnfors  1994  Simklubben Sydsim            29.75   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: TYR 
SR: Stina Gardell Spårvägen SF (1990) 2:08.99 2009-11-10 
SR Juniorer: Stina Gardell Spårvägen SF (1990) 2:08.99 2009-11-10 
MR: Una Finnman SK Ran (1991) 2:10.21 2009 
FM: Una Finnman SK Ran (1991) 2:10.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    27.96  1:00.59  1:39.38    2:10.41   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    29.34  1:02.58  1:40.07    2:10.98   
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    28.93  1:02.39  1:40.03    2:11.07   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.82  1:05.83  1:44.90    2:15.88   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    29.72  1:03.40  1:43.92    2:16.49   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.13  1:06.27  1:46.28    2:18.72   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.67  1:06.03  1:47.71    2:19.42   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.44  1:04.32  1:46.50    2:20.34   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Damer, Försök 
Sponsor: TYR 
SR: Stina Gardell Spårvägen SF (1990) 2:08.99 2009-11-10 
SR Juniorer: Stina Gardell Spårvägen SF (1990) 2:08.99 2009-11-10 
MR: Una Finnman SK Ran (1991) 2:10.21 2009 
FM: Una Finnman SK Ran (1991) 2:10.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Sandin  1985  Väsby Simsällskap    29.39  1:04.34  1:43.40    2:15.68   
Beatrice Andersson  1989  Jönköpings Simsällskap    29.65  1:03.67  1:45.08    2:17.97   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.97  1:03.72  1:45.23    2:18.35   
Sara Thydén  1989  Väsby Simsällskap    29.32  1:04.53  1:44.76    2:18.48   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    30.32  1:06.09  1:45.77    2:19.32   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.61  1:06.15  1:47.67    2:19.82   
Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.47  1:04.15  1:46.42    2:20.11   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.13  1:06.15  1:46.88    2:20.24   
Johanna Linné  1993  Simsällskapet Iden    30.39  1:06.64  1:47.14    2:20.48   
10  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    30.57  1:06.61  1:48.77    2:20.61   
11  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.22  1:08.02  1:48.12    2:20.80   
12  Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.82  1:05.80  1:48.83    2:21.26   
13  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    31.42  1:07.63  1:49.30    2:21.39   
14  Angelica Risebrandt  1987  Uddevalla Sim    29.86  1:07.37  1:49.30    2:22.14   
15  Sofia Svensson  1993  Simklubben Götene    30.94  1:05.25  1:47.56    2:22.29   
16  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    30.51  1:06.53  1:50.07    2:22.32   
17  Emma Arkenstrand  1994  Väsby Simsällskap    30.78  1:07.02  1:49.55    2:22.36   
18  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.99  1:07.70  1:50.01    2:22.84   
19  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    31.11  1:07.37  1:50.80    2:23.52   
20  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    32.04  1:07.67  1:51.31    2:24.07   
21  Linnea Gustafsson  1993  Södertörns Simsällskap    31.82  1:08.03  1:51.18    2:24.80   
22  Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Växjö Simsällskap    31.63  1:08.31  1:50.47    2:24.82   
23  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap    31.75  1:10.82  1:51.11    2:25.10   
24  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.41  1:09.85  1:50.20    2:25.30   
25  Jenny Falkeman-Brink  1993  Karlskoga Simförening    31.19  1:10.43  1:50.90    2:25.44   
26  Hanna Jörlund  1991  Malmö Kappsimningsklubb    31.45  1:08.16  1:51.10    2:25.72   
27  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.56  1:09.82  1:52.79    2:27.02   
28  Julia Robertsson  1995  Väsby Simsällskap    31.60  1:08.18  1:53.11    2:27.40   
29  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    31.77  1:08.12  1:51.76    2:27.92   
30  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    31.78  1:08.96  1:52.79    2:28.56   
31  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.93  1:11.58  1:53.10    2:28.61   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Simon Sjödin SK Neptun (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 1:56.28 2009-12-12 
MR: Tero Välimaa Väsby SS (1978) 1:55.11 2004 
FM: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 1:58.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    27.19  57.58  1:28.88    2:00.96   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    27.79  59.05  1:30.44    2:02.55   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    26.34  57.71  1:29.61    2:02.87   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    27.74  59.48  1:31.51    2:03.26   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    27.99  1:00.01  1:31.83    2:04.03   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.04  1:00.44  1:33.02    2:06.59   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    27.82  1:00.18  1:32.55    2:07.31   
Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    28.56  1:01.16  1:34.10    2:07.49   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Simon Sjödin SK Neptun (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 1:56.28 2009-12-12 
MR: Tero Välimaa Väsby SS (1978) 1:55.11 2004 
FM: Christoffer Wallin Helsingborgs S (1990) 1:58.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Jonsson  1993  Växjö Simsällskap    27.49  59.05  1:31.11    2:04.14   
Eric Smedlund  1994  Umeå Simsällskap    28.45  1:00.40  1:32.28    2:04.73   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.16  1:00.62  1:33.07    2:05.48   
Måns Stomvall  1990  Tunafors Sportklubb    28.61  1:01.33  1:33.31    2:05.94   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    26.80  58.84  1:32.05    2:06.64   
Andreas Edlund  1989  Örnsköldsviks Allmänna SS    27.81  59.96  1:33.23    2:06.69   
Patrik Ujlaki  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.64  1:01.06  1:33.56    2:06.94   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    28.07  1:00.53  1:33.18    2:07.22   
Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.58  1:00.62  1:33.79    2:08.43   
10  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    27.35  59.47  1:33.27    2:08.62   
11  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    28.34  1:00.45  1:33.75    2:08.65   
12  Gustav Jerlvall-Jeppsson  1992  Linköpings Allmänna SS    28.93  1:01.59  1:34.91    2:08.98   
13  Johan Magnusson  1991  Simklubben Ägir    28.01  59.99  1:33.95    2:09.98   
14  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.55  1:00.71  1:34.43    2:10.24   
15  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    29.90  1:03.09  1:37.14    2:12.09   
16  Albert Brock  1993  Simklubben Lödde    29.57  1:03.07  1:37.15    2:12.93   
17  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.53  1:01.73  1:36.95    2:13.03   
18  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    28.60  1:01.61  1:36.80    2:13.37   
19  Kalle Lindborg  1994  Motala Simsällskap    28.81  1:02.34  1:37.11    2:13.42   
20  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    30.19  1:03.32  1:37.23    2:13.92   
21  Emil Bornerheim  1993  Karlskrona Simsällskap    29.87  1:03.82  1:38.51    2:14.41   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SR Juniorer: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:54.31 2009-11-08 
MR: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:56.15 2009 
FM: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:56.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.14  57.99  1:26.99    1:55.52  Nytt MR 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.88  57.97  1:27.84    1:57.48   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    28.54  58.10  1:28.12    1:58.78   
Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    27.62  57.75  1:28.71    1:59.00   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.94  59.85  1:30.94    2:02.00   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    29.67  1:01.11  1:32.69    2:04.16   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    29.14  1:00.71  1:33.11    2:04.80   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    29.68  1:01.27  1:33.53    2:05.32   
                     
 
Gren 16, 200m Ryggsim Herrar, Försök 
Sponsor: SWIMSHOP.SE 
SR: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SR Juniorer: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:54.31 2009-11-08 
MR: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:56.15 2009 
FM: Mattias Carlsson Uddevalla Sim (1990) 1:56.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.30  59.09  1:29.52    2:00.18   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.81  59.50  1:29.92    2:02.08   
Konstantin Sundin  1987  Spårvägen Simförening    29.31  1:00.07  1:30.59    2:02.56   
Martin Nilsson  1993  Väsby Simsällskap    28.52  59.18  1:30.89    2:02.86   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.83  59.59  1:31.03    2:03.21   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    29.32  1:01.22  1:33.38    2:04.53   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    29.73  1:00.74  1:32.85    2:04.78   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    29.37  1:00.91  1:33.19    2:05.07   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.62  1:00.50  1:33.04    2:05.36   
10  Jacob Fredriksson  1992  Uddevalla Sim    29.57  1:01.13  1:33.48    2:05.53   
11  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.00  1:00.75  1:33.73    2:05.82   
12  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    29.27  1:00.94  1:33.51    2:06.60   
13  Magnus Edlund  1991  Örnsköldsviks Allmänna SS    28.68  1:00.51  1:34.62    2:09.31   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.98  1:01.58  1:35.55    2:09.46   
15  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    29.75  1:02.00  1:35.31    2:09.48   
16  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.23  1:03.25  1:37.06    2:09.71   
17  Niklas Högberg  1992  Wisby Simsällskap    29.64  1:01.90  1:35.53    2:10.30   
18  Julius Hjelm  1994  Simsällskapet Iden    30.69  1:03.55  1:37.44    2:12.13   
19  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    30.63  1:03.93  1:38.50    2:12.58   
20  David Schön-Svensson  1993  Malmö Kappsimningsklubb    31.12  1:04.55  1:38.65    2:13.02   
21  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    31.28  1:05.08  1:40.06    2:14.18   
22  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    31.47  1:06.56  1:44.03    2:22.10   
                     
 
Gren 17, 50m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Stefan Nystrand SK Neptun (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand Södertörns SS (1981) 22.01 1999-12-10 
MR: Stefan Nystrand SK Neptun (1981) 21.49 2007 
FM: Petter Stymne SK Neptun (1983) 22.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stefan Nystrand  1981  Simklubben Neptun            21.64   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            21.93   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.18   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.49   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            22.54   
Jacob Thulin  1991  Täby Sim            22.75   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            22.90   
Dennis Hedö  1985  Turebergs Simklubb            22.95   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            22.62   
10  Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb            23.12   
11  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun            23.14   
12  Måns Hjelm  1992  Malmö Kappsimningsklubb            23.20   
13  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            23.21   
14  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS            23.29   
15  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.38   
16  Linus Magnusson  1990  Täby Sim            23.65   
                     
 
Gren 17, 50m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Stefan Nystrand SK Neptun (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand Södertörns SS (1981) 22.01 1999-12-10 
MR: Stefan Nystrand SK Neptun (1981) 21.49 2007 
FM: Petter Stymne SK Neptun (1983) 22.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            21.92   
Stefan Nystrand  1981  Simklubben Neptun            22.15   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.72   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            22.85   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.87   
Niclas Granström  1990  Jönköpings Simsällskap            22.89   
Dennis Hedö  1985  Turebergs Simklubb            23.00   
Jacob Thulin  1991  Täby Sim            23.12   
Johan Bengtsson  1991  Malmö Kappsimningsklubb            23.15   
10  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            23.16   
10  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.16   
12  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun            23.17   
13  Måns Hjelm  1992  Malmö Kappsimningsklubb            23.22   
14  David Ernstsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF            23.32  Deltar ej i final 
15  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS            23.35   
16  Henrik Sjöholm  1987  Helsingborgs Simsällskap            23.41  Deltar ej i final 
16  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS            23.41   
18  Linus Magnusson  1990  Täby Sim            23.51   
19  Pontus Palmqvist  1991  Varberg-Falkenberg Sim            23.65   
20  Joakim Hvalgren  1993  Södertörns Simsällskap            23.72   
21  Joakim Tevell  1990  Linköpings Allmänna SS            23.73   
21  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS            23.73   
23  Jonas Riffer  1990  Linköpings Allmänna SS            23.96   
23  Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap            23.96   
25  Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim            24.01   
26  Henrik Åkerberg  1983  Kungsbacka Simsällskap            24.09   
27  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            24.21   
Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 18, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Una Finnman SK Ran (1991) 30.88 2009-11-27 
MR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 30.24 2002 
FM: Magdalena Kuras Malmö KK (1988) 30.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            30.40   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim            30.66   
Una Finnman  1991  Göteborg Sim            31.52   
Ebba Nyberg  1982  Spårvägen Simförening            31.75   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            31.81   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim            31.90   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            31.92   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.37   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            32.47   
10  Linnea Nyberg  1991  Tyresö Simsällskap            32.93   
11  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            32.94   
12  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            32.95   
13  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.04   
14  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.35   
15  Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim            33.50   
Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 50m Bröstsim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Una Finnman SK Ran (1991) 30.88 2009-11-27 
MR: Emma Igelström Spårvägen SF (1980) 30.24 2002 
FM: Magdalena Kuras Malmö KK (1988) 30.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Upsala Simsällskap            30.75   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim            31.20   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim            31.98   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.02   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            32.12   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.20   
Ebba Nyberg  1982  Spårvägen Simförening            32.31   
Una Finnman  1991  Göteborg Sim            32.57   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            32.72   
10  Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            32.75   
11  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            32.78   
12  Linnea Nyberg  1991  Tyresö Simsällskap            32.88   
13  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.05   
14  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            33.17   
15  Josephine Ewerbring  1991  Täby Sim            33.28   
16  Elin Andersson  1988  Västerås Simsällskap            33.38   
17  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            33.44   
18  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap            33.52   
19  Jonna Dahlberg  1995  Simklubben Neptun            33.76   
20  Malin Forss  1991  Stockholmspolisens Sim IF            34.07   
20  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.07   
22  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.09   
23  Petra Wennberg  1993  Simklubben Sydsim            34.14   
24  Towa Svärd  1987  Simklubben Ägir            34.20   
25  Karin Ademar  1993  Simklubben Lödde            34.32   
26  Veronica Nygren-Holland  1990  Solna Sundbyberg SS 04            34.34   
26  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.34   
28  Silje Bergström-Tronsmoen  1991  Växjö Simsällskap            34.71   
29  Linnea Kling  1993  Simklubben Nautilus            34.72   
30  Emelie Johansson  1996  Täby Sim            34.85   
31  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            34.89   
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Jakob Dorch Linköpings ASS (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Niklas Tour SK Neptun (1989) 59.87 2009-11-11 
MR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 59.02 2006 
FM: Jakob Dorch Linköpings ASS (1985) 59.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.17        1:00.27   
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    28.37        1:00.79   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    28.67        1:00.83   
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen    28.93        1:01.82   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.18        1:01.92   
Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    28.85        1:02.30   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    28.98        1:02.31   
Jesper Kalldin  1990  Spårvägen Simförening    29.32        1:02.72   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    28.60        1:01.34   
10  Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    29.34        1:02.44   
11  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.68        1:02.88   
12  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    29.82        1:03.14   
13  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    29.86        1:03.19   
13  Martin Persson  1988  Helsingborgs Simsällskap    29.56        1:03.19   
15  Martin Glifberg  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.25        1:03.62   
16  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    29.61        1:03.86   
                     
 
Gren 19, 100m Bröstsim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Jakob Dorch Linköpings ASS (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Niklas Tour SK Neptun (1989) 59.87 2009-11-11 
MR: Martin Gustavsson Malmö KK (1980) 59.02 2006 
FM: Jakob Dorch Linköpings ASS (1985) 59.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Martin Gustafsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    28.88        1:01.27   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.22        1:01.48   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    29.45        1:01.94   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.00        1:02.34   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.72        1:02.78   
Isak Ladeborn  1988  Simklubben Laxen    29.56        1:02.81   
Jesper Kalldin  1990  Spårvägen Simförening    29.22        1:02.92   
Harald Johansson  1991  Osby Simsällskap    29.30        1:02.94   
Rokas Cepulis  1991  Simklubben Neptun    29.75        1:02.94   
10  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    29.77        1:03.07   
11  Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.44        1:03.15  Deltar ej i final 
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.80        1:03.16   
13  Martin Persson  1988  Helsingborgs Simsällskap    29.64        1:03.27   
14  Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    29.66        1:03.37   
15  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    30.14        1:03.43   
16  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    29.88        1:03.64   
17  Martin Glifberg  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.06        1:03.78   
18  David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    30.07        1:03.96   
19  Patrik Drakes  1984  Turebergs Simklubb    30.34        1:04.12   
20  Styrbjörn Torell  1993  Helsingborgs Simsällskap    30.66        1:04.19   
21  Marcus Svensson  1992  Simsällskapet Iden    30.53        1:04.58   
22  Johannes Kärki  1993  Helsingborgs Simsällskap    30.03        1:04.66   
23  Arnold Svarrer  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.33        1:04.73   
24  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    30.35        1:04.75   
25  Pierre Zarebski  1992  Upsala Simsällskap    30.82        1:04.82   
26  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    30.76        1:04.85   
27  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.73        1:04.98   
28  Johan Dahlgren  1986  Sundsvalls Simsällskap    30.30        1:05.22   
29  Anders Wallin  1979  Stockholmspolisens Sim IF    30.89        1:05.24   
30  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    30.56        1:05.38   
31  Erik Löfgren-Bengtson  1989  Västerås Simsällskap    30.29        1:05.57   
32  Erik Olsson  1986  Malmö Kappsimningsklubb    30.79        1:06.09   
33  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    30.64        1:06.10   
34  Oskar Möller  1990  Simklubben Lödde    30.86        1:06.40   
35  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap    30.91        1:06.60   
36  Richard Ohlsson  1984  Kungsbacka Simsällskap    31.23        1:06.80   
37  Marcus Sjöberg  1991  Helsingborgs Simsällskap    31.73        1:08.34   
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
SR Juniorer: Linköpings ASS 3:44.75 2009-11-27 
MR: Väsby SS 3:36.20 2009 
FM: Väsby SS 3:36.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS  Väsby Simsällskap            3:36.70   
  Petra Granlund  1987      25.78  53.51      53.51   
  Josefin Lillhage  1980      25.49  53.86      1:47.37   
  Ida Sandin  1985      26.78  55.71      2:43.08   
  Gabriella Fagundez  1985      25.79  53.62      3:36.70   
                     
Täby Sim  Täby Sim            3:39.54   
  Michelle Coleman  1993      26.13  55.02      55.02   
  Lovisa Ericsson  1993      26.26  55.35      1:50.37   
  Elsa Ericsson  1995      27.21  56.59      2:46.96   
  Therese Alshammar  1977      24.98  52.58      3:39.54   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            3:43.70  Nytt Junior SR 
  Rebecka Palm  1990      26.37  54.84      54.84   
  Caroline Palm  1992      26.21  55.77      1:50.61   
  Frida Jakobsson  1992      26.56  56.38      2:46.99   
  Vilma Ekström  1994      27.07  56.71      3:43.70   
                     
Göteborg Sim  Göteborg Sim            3:43.88   
  Linnéa Bielicz  1994      27.25  57.87      57.87   
  Una Finnman  1991      26.72  57.10      1:54.97   
  Claire Hedenskog  1980      24.52  52.60      2:47.57   
  Isabelle Höstman  1990      26.36  56.31      3:43.88   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            3:45.60   
  Magdalena Kuras  1988      26.56  55.56      55.56   
  Linnéa Olsson  1994      26.37  56.16      1:51.72   
  Ida Lindborg  1994      26.80  56.30      2:48.02   
  Anna Fransson  1993      27.42  57.58      3:45.60   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:45.98   
  Erika Carlén  1994      26.92  56.39      56.39   
  Beatrice Andersson  1989      27.10  57.19      1:53.58   
  Martina Granström  1991      26.32  54.95      2:48.53   
  Lina Edlund  1989      27.29  57.45      3:45.98   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:47.07   
  Sarah Sjöström  1993      25.55  53.36      53.36   
  Jessica Eriksson  1993      26.99  57.69      1:51.05   
  Anna Lillieström  1992      27.08  57.16      2:48.21   
  Frida Truvé  1993      27.68  58.86      3:47.07   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:47.14   
  Sandra Hafström  1991      26.79  56.09      56.09   
  My Fridell  1992      26.83  55.89      1:51.98   
  Klara Andersson  1991      27.39  57.70      2:49.68   
  Rebecka Ekelund  1992      27.74  57.46      3:47.14   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Frisim Damer, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
SR Juniorer: Linköpings ASS 3:44.75 2009-11-27 
MR: Väsby SS 3:36.20 2009 
FM: Väsby SS 3:36.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby Sim  Täby Sim            3:42.93   
  Michelle Coleman  1993      26.35  55.41      55.41   
  Lovisa Ericsson  1993      26.76  55.98      1:51.39   
  Elsa Ericsson  1995      27.54  57.18      2:48.57   
  Therese Alshammar  1977      25.69  54.36      3:42.93   
                     
Väsby SS Lag 1  Väsby Simsällskap            3:46.47   
  Gabriella Fagundez  1985      27.29  56.61      56.61   
  Ida Sandin  1985      27.27  56.32      1:52.93   
  Josefin Lillhage  1980      26.76  55.82      2:48.75   
  Petra Granlund  1987      27.61  57.72      3:46.47   
                     
Göteborg Sim Lag 1  Göteborg Sim            3:47.77   
  Linnéa Bielicz  1994      27.53  57.96      57.96   
  Una Finnman  1991      27.74  57.51      1:55.47   
  Claire Hedenskog  1980      25.34  53.88      2:49.35   
  Isabelle Höstman  1990      27.60  58.42      3:47.77   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:48.13   
  Sandra Hafström  1991      27.19  56.63      56.63   
  Rebecka Ekelund  1992      27.13  56.24      1:52.87   
  My Fridell  1992      27.50  56.90      2:49.77   
  Klara Andersson  1991      27.73  58.36      3:48.13   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            3:48.44   
  Rebecka Palm  1990      26.99  56.20      56.20   
  Frida Jakobsson  1992      27.09  57.46      1:53.66   
  Caroline Palm  1992      26.98  56.48      2:50.14   
  Sanna Öhgren  1991      28.38  58.30      3:48.44   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            3:48.50   
  Linnéa Olsson  1994      27.24  57.58      57.58   
  Magdalena Kuras  1988      26.20  55.24      1:52.82   
  Anna Fransson  1993      27.74  58.16      2:50.98   
  Ida Lindborg  1994      27.11  57.52      3:48.50   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:48.62   
  Jessica Eriksson  1993      27.68  58.42      58.42   
  Sarah Sjöström  1993      25.82  53.83      1:52.25   
  Anna Lillieström  1992      27.57  58.00      2:50.25   
  Frida Truvé  1993      28.03  58.37      3:48.62   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            3:48.89   
  Erika Carlén  1994      26.93  56.72      56.72   
  Beatrice Andersson  1989      27.49  58.03      1:54.75   
  Martina Granström  1991      26.86  56.39      2:51.14   
  Lina Edlund  1989      27.67  57.75      3:48.89   
                     
Skövde SS  Skövde Simsällskap            3:52.01   
  Louise Hjalmarsson  1997      28.66  1:00.44      1:00.44   
  Céline Bertrand  1995      26.24  56.01      1:56.45   
  Caroline Johansson  1992      27.53  57.91      2:54.36   
  Caroline Adolfsson  1993      27.36  57.65      3:52.01   
                     
10  Väsby SS Lag 2  Väsby Simsällskap            3:52.40   
  Jaqueline Hippi  1996      28.52  59.49      59.49   
  Nadja Salomonsson  1992      27.56  58.02      1:57.51   
  Therese Mattsson  1985      27.70  57.85      2:55.36   
  Sara Thydén  1989      27.01  57.04      3:52.40   
                     
11  Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:54.49   
  Anna Rosén  1994      27.65  57.56      57.56   
  Miranda Bånnsgård  1992      27.40  58.30      1:55.86   
  Isabel Svensson  1989      27.98  59.01      2:54.87   
  Sofia Lindholm  1993      28.62  59.62      3:54.49   
                     
12  Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:55.47   
  Viktoria Smidare  1990      29.05  1:00.11      1:00.11   
  Linda Pettersson  1991      26.57  56.70      1:56.81   
  Michelle Franzén  1993      28.25  59.59      2:56.40   
  Anna Ringborg  1990      27.98  59.07      3:55.47   
                     
13  Väsby SS Lag 3  Väsby Simsällskap            3:57.21   
  Josefine Hippi  1994      28.32  58.90      58.90   
  Emma Arkenstrand  1994      28.35  59.09      1:57.99   
  Emma Sjösten  1996      28.42  59.36      2:57.35   
  Mikaela Bäck  1995      28.61  59.86      3:57.21   
                     
14  Spårvägen Sim  Spårvägen Simförening            3:58.62   
  Natasha Sundin  1990      27.64  58.28      58.28   
  Emma Wahlström  1994      27.64  58.09      1:56.37   
  Frida Cedergårdh  1995      29.13  1:00.86      2:57.23   
  Helin Rahim  1995      28.10  1:01.39      3:58.62   
                     
15  SS04  Solna Sundbyberg SS 04            3:58.83   
  Linda Eriksson  1991      27.84  58.16      58.16   
  Angelica Norrena  1991      28.63  59.73      1:57.89   
  Linnea Näsman  1992      28.75  1:00.27      2:58.16   
  Carolina Nordin  1987      28.91  1:00.67      3:58.83   
                     
16  Sjöbo SS  Sjöbo Simsällskap            3:59.68   
  Sandra Nilsson  1988      28.49  59.36      59.36   
  Johanna Larsson  1993      27.65  58.35      1:57.71   
  Elinor Andersson  1994      29.39  1:01.54      2:59.25   
  Erica Sjöholm  1997      28.47  1:00.43      3:59.68   
                     
17  Nyköpings SS  Nyköpings Simsällskap            4:00.57   
  Frida Nilsson  1992      28.19  58.60      58.60   
  Anna Jonsson  1994      28.04  59.14      1:57.74   
  Sofia Nordin  1990      28.82  1:00.37      2:58.11   
  Erika Nyström  1994      29.71  1:02.46      4:00.57   
                     
18  Stockholmspolisens Sim IF  Stockholmspolisens Sim IF            4:01.68   
  Philippa Larsson  1989      28.15  59.32      59.32   
  Christine Ekman  1994      28.47  59.58      1:58.90   
  Matilda Angberg  1990      28.49  59.88      2:58.78   
  Desirée Andersson  1990      30.12  1:02.90      4:01.68   
                     
19  Göteborg Sim Lag 2  Göteborg Sim            4:01.89   
  Andrea Bengtsson  1991      28.82  59.87      59.87   
  Johanna Pettersson  1992      27.74  59.14      1:59.01   
  Anna Sirenius Lundberg  1994      29.58  1:01.73      3:00.74   
  Viktoria Reinhold  1996      29.34  1:01.15      4:01.89   
                     
20  SK Lödde  Simklubben Lödde            4:06.15   
  Jenny Tärnhuvud  1994      29.02  1:00.83      1:00.83   
  Karin Ademar  1993      29.15  1:01.76      2:02.59   
  Rebecka Sylvander  1995      28.80  1:01.21      3:03.80   
  Nellie Ternblad  1995      29.27  1:02.35      4:06.15   
                     
                     
 
Gren 21, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 7:16.53 2009-11-27 
MR: SK Neptun 7:10.89 2009 
FM: SK Neptun 7:10.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:20.90   
  Kristian Kron  1992      54.07  1:50.02      1:50.02   
  Henrik Sjöholm  1987      53.18  1:50.07      3:40.09   
  Rickard Vagerstam  1990      54.48  1:51.14      5:31.23   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      53.40  1:49.67      7:20.90   
                     
Uddevalla Sim  Uddevalla Sim            7:25.76   
  Jacob Fredriksson  1992      55.12  1:54.86      1:54.86   
  Mattias Carlsson  1990      51.99  1:47.58      3:42.44   
  Jesper Svensson  1990      53.41  1:50.71      5:33.15   
  Fredrich Risebrandt  1992      54.06  1:52.61      7:25.76   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:28.84   
  Carl Leander  1990      54.32  1:53.04      1:53.04   
  Christoffer Carlsen  1992      52.53  1:53.62      3:46.66   
  Robin Andréasson  1988      51.73  1:46.55      5:33.21   
  Tim Arnesen  1987      55.98  1:55.63      7:28.84   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            7:29.04   
  Theo Zätterström  1991      54.83  1:52.67      1:52.67   
  Peter Edvardsson  1981      52.58  1:51.71      3:44.38   
  Daniel Wiorek  1992      53.57  1:51.17      5:35.55   
  Magnus Lundgren  1991      54.22  1:53.49      7:29.04   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:32.64   
  Johan Bengtsson  1991      55.09  1:51.33      1:51.33   
  Måns Hjelm  1992      55.01  1:51.97      3:43.30   
  Jonas Holmström  1992      53.54  1:52.61      5:35.91   
  Martin Glifberg  1992      55.83  1:56.73      7:32.64   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            7:33.80   
  Axel Pettersson  1995      55.71  1:56.06      1:56.06   
  Niclas Granström  1990      54.12  1:54.70      3:50.76   
  Anton Andersson  1993      53.91  1:51.66      5:42.42   
  Toni Galic  1989      53.80  1:51.38      7:33.80   
                     
Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:42.42   
  Björn Gunnarsson  1989      56.17  1:55.67      1:55.67   
  Fredrik Rosenberg  1993      54.92  1:55.83      3:51.50   
  Stefan Stojmenovic  1993      54.55  1:55.16      5:46.66   
  Mikael Wåhlin  1989      55.36  1:55.76      7:42.42   
                     
Växjö SS  Växjö Simsällskap            7:45.61   
  Jesper Jonsson  1993      54.87  1:53.49      1:53.49   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      55.77  1:56.45      3:49.94   
  Martin Dahlberg  1992      55.65  1:56.33      5:46.27   
  Robin Mårtensson  1991      56.35  1:59.34      7:45.61   
                     
                     
 
Gren 21, 4X200m Frisim Herrar, Försök 
Sponsor: CEANNIS 
SR: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 7:16.53 2009-11-27 
MR: SK Neptun 7:10.89 2009 
FM: SK Neptun 7:10.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            7:27.85   
  Rickard Vagerstam  1990      53.73  1:52.50      1:52.50   
  Henrik Sjöholm  1987      53.92  1:51.67      3:44.17   
  Daniel Lundahl  1991      54.14  1:53.29      5:37.46   
  Kristian Kron  1992      53.36  1:50.39      7:27.85   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:35.16   
  Theo Zätterström  1991      55.44  1:53.64      1:53.64   
  Magnus Lundgren  1991      55.01  1:54.51      3:48.15   
  Daniel Wiorek  1992      53.18  1:51.32      5:39.47   
  Rokas Cepulis  1991      55.80  1:55.69      7:35.16   
                     
Malmö KK Lag 1  Malmö Kappsimningsklubb            7:36.32   
  Jonas Holmström  1992      54.91  1:54.80      1:54.80   
  Måns Hjelm  1992      53.48  1:53.25      3:48.05   
  Johan Bengtsson  1991      54.62  1:50.83      5:38.88   
  Martin Glifberg  1992      56.97  1:57.44      7:36.32   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:37.53   
  Carl Leander  1990      53.84  1:52.13      1:52.13   
  Johannes Lampela  1992      54.44  1:56.48      3:48.61   
  Christoffer Carlsen  1992      52.86  1:53.85      5:42.46   
  Tim Arnesen  1987      56.23  1:55.07      7:37.53   
                     
Uddevalla Sim  Uddevalla Sim            7:37.98   
  Jacob Fredriksson  1992      55.52  1:56.10      1:56.10   
  Jesper Svensson  1990      55.28  1:53.01      3:49.11   
  Fredrich Risebrandt  1992      55.84  1:55.77      5:44.88   
  Mattias Carlsson  1990      53.54  1:53.10      7:37.98   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            7:39.08   
  Niclas Granström  1990      54.64  1:55.22      1:55.22   
  Anton Andersson  1993      54.38  1:53.75      3:48.97   
  Toni Galic  1989      54.35  1:52.78      5:41.75   
  Axel Pettersson  1995      56.06  1:57.33      7:39.08   
                     
Växjö SS  Växjö Simsällskap            7:39.36   
  Jesper Jonsson  1993      54.20  1:50.79      1:50.79   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      54.87  1:54.73      3:45.52   
  Martin Harlenbäck  1983      55.73  1:57.44      5:42.96   
  Martin Dahlberg  1992      56.04  1:56.40      7:39.36   
                     
Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:45.85   
  Björn Gunnarsson  1989      54.62  1:54.73      1:54.73   
  Fredrik Rosenberg  1993      56.03  1:58.52      3:53.25   
  Stefan Stojmenovic  1993      56.11  1:56.59      5:49.84   
  Mikael Wåhlin  1989      54.34  1:56.01      7:45.85   
                     
Trollhättans SS  Trollhättans Simsällskap            7:46.85   
  Martin Persson  1992      55.93  1:57.02      1:57.02   
  Gustav Eriksson  1994      54.23  1:51.75      3:48.77   
  Emil Cardebrant  1993      56.18  1:58.56      5:47.33   
  Simon Nilsson  1993      57.45  1:59.52      7:46.85   
                     
10  Karlstads SS  Karlstads Simsällskap            7:47.82   
  Victor Westerlund  1992      54.57  1:54.49      1:54.49   
  Erik Gissén  1992      55.08  1:55.61      3:50.10   
  Anton Björck-Teuscher  1993      57.98  1:58.90      5:49.00   
  Axel Rebner  1994      56.72  1:58.82      7:47.82   
                     
11  Väsby SS Lag 1  Väsby Simsällskap            7:47.89   
  Martin Nilsson  1993      54.63  1:53.71      1:53.71   
  Markus Fürst  1996      56.93  1:59.25      3:52.96   
  Robert Palosaari  1992      56.20  1:56.95      5:49.91   
  Andreas Fürst  1990      56.43  1:57.98      7:47.89   
                     
12  Stockholmspolisens Sim IF  Stockholmspolisens Sim IF            7:48.51   
  Joakim Q Hammarlind  1993      56.39  1:57.73      1:57.73   
  David Ernstsson  1992      52.93  1:48.58      3:46.31   
  Joel Falk Hansson  1994      56.79  2:00.33      5:46.64   
  Enrique Helgeson Portocar  1993      58.85  2:01.87      7:48.51   
                     
13  SK Elfsborg  Simklubben Elfsborg            7:52.72   
  Adam Paulsson  1995      55.42  1:56.16      1:56.16   
  Alexander Berggren  1994      56.32  1:59.56      3:55.72   
  Adrian Johannesson  1995      55.17  1:56.84      5:52.56   
  Jacob Larsson  1992      57.04  2:00.16      7:52.72   
                     
14  Ystads SS  Ystads Simsällskap            7:57.58   
  Joel Gustavsson  1992      55.55  1:56.01      1:56.01   
  Robbin Steén  1987      54.13  1:53.36      3:49.37   
  Hampus Olsson  1991      56.72  2:00.10      5:49.47   
  Andreas Nicolaidis  1990      1:00.14  2:08.11      7:57.58   
                     
15  Motala SS  Motala Simsällskap            7:57.85   
  Anton Nieminen  1992      57.64  1:57.44      1:57.44   
  Kalle Lindborg  1994      56.34  1:59.71      3:57.15   
  Gusten Eriksson  1994      58.01  1:59.23      5:56.38   
  Mike Thorén  1991      58.65  2:01.47      7:57.85   
                     
16  SK Ägir  Simklubben Ägir            8:12.23   
  Johan Magnusson  1991      57.06  2:01.29      2:01.29   
  Per Bergman  1992      57.74  2:01.83      4:03.12   
  Emil Nilsson  1992      58.88  2:03.11      6:06.23   
  Arvid Sandin  1992      57.43  2:06.00      8:12.23   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Oscar Ekström  1994      53.14        1:49.71   
                     
Spårvägen Sim  Spårvägen Simförening            DSQ   
  Viktor Björk  1992      56.97        1:57.51   
                     
Stockholms KK  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
  Philip Björklund  1992      56.56        1:56.71   
                     
                     
 
Gren 22, 800m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: CEANNIS 
SR: Gabriella Fagundez SK Ran (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström Jönköpings SS (1991) 8:35.69 2009-11-27 
MR: Gabriella Fagundez SK Ran (1985) 8:25.72 2007 
FM: Gabriella Fagundez Linköpings ASS (1985) 8:25.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gabriella Fagundez  1985  Väsby Simsällskap    1:00.89  2:05.67  3:10.92  4:14.94  8:30.50   
          5:19.95  6:25.57  7:29.19       
2&n