Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Väsman open 2011    Utskriftsdatum  20 februari 2011   
  Tävlingsort  Ludvika    Utskriftstid  20:31   
  Arrangör  Ludvika Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 februari 2011         
 
 
Gren 1, 50m Frisim Herrar Öppen, Semifinaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Max Galjaart  1994  Ludvika Simsällskap            25.31   
Nils Schönberg  1989  Borlänge Simsällskap            25.83   
Eric Schmidt  1992  Ludvika Simsällskap            26.14   
Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap            26.16   
Robert Dagvall  1992  Ludvika Simsällskap            27.44   
Marcus Fredriksson  1992  Ludvika Simsällskap            28.63   
Oskar Altzar  1992  Borlänge Simsällskap            28.75   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            29.64   
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap            32.21   
10  Kristoffer Karlsson  1997  Borlänge Simsällskap            32.86   
11  Daniel Litborn  1998  Borlänge Simsällskap            33.31   
12  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            34.74   
                     
 
Gren 2, 50m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap            27.62   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            27.96   
Felicia Hedman  1995  Falu Simsällskap            28.08   
Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap            28.35   
Lina Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            28.97   
Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap            29.00   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap            29.19   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb            29.41   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            30.53   
10  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            31.12   
11  Elina Accord  1996  Ludvika Simsällskap            31.55   
Julia Karlsson  1998  Ludvika Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 100m Fjärilsim Damer ABC, Finaler 13 - 14 år 
15 år och äldre: Emma Ekman (1989) 1:03.89 2005-02-05 
13 - 14 år: Emma Ekman (1989) 1:06.17 2003-02-08 
12 år och yngre: Ulrika Nguyen (1992) 1:20.95 2004-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Abrahamsson  1997  Borlänge Simsällskap    41.31        1:31.46   
Elice Ståhl  1997  Gränges Simsällskap    41.87        1:37.48   
Evelina Sandström  1998  Filipstads Simklubb    52.62        2:00.38   
                     
 
Gren 13, 100m Fjärilsim Damer ABC, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Emma Ekman (1989) 1:03.89 2005-02-05 
13 - 14 år: Emma Ekman (1989) 1:06.17 2003-02-08 
12 år och yngre: Ulrika Nguyen (1992) 1:20.95 2004-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    29.94        1:04.60   
Lina Anttila  1987  Borlänge Simsällskap    32.56        1:09.31   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.48        1:09.84   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    34.82        1:15.11   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    34.97        1:16.76   
Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap    35.66        1:18.79   
Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    36.29        1:18.85   
Carolina Westas  1996  Filipstads Simklubb    39.72        1:26.16   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    40.59        1:30.72   
10  Elina Accord  1996  Ludvika Simsällskap    43.13        1:36.69   
11  Johanna Hellsing  1996  Ludvika Simsällskap    44.11        1:40.40   
Felicia Hedman  1995  Falu Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 15, 400m Medley Damer Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Emma Ekman (1989) 5:07.71 2005-02-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Matilda Lundberg  1995  Ludvika Simsällskap    1:31.99  3:05.35  4:53.78    6:16.47   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar ABC, Finaler 12 år och yngre 
15 år och äldre: Max Sidenstjärna (1989) 1:03.47 2007-03-03 
13 - 14 år: Robin Johansson (1990) 1:06.14 2004-01-31 
12 år och yngre: Gustav Sander (1997) 1:21.02 2010-02-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            1:28.67   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            1:31.51   
Linus Peltomaa  2000  Falu Simsällskap    32.55        1:32.90   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            1:34.89   
Adam Janbjer  1999  Hedemora Simsällskap            1:49.43   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            1:56.66   
Timothy Larsson  2001  Ludvika Simsällskap            2:04.07   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar ABC, Finaler 13 - 14 år 
15 år och äldre: Max Sidenstjärna (1989) 1:03.47 2007-03-03 
13 - 14 år: Robin Johansson (1990) 1:06.14 2004-01-31 
12 år och yngre: Gustav Sander (1997) 1:21.02 2010-02-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap            1:06.78   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            1:13.89   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap    33.18        1:15.66   
Kristoffer Karlsson  1997  Borlänge Simsällskap            1:32.43   
Per Höijer  1998  Falu Simsällskap            1:37.92   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            2:00.17   
Gustav Sander  1998  Falu Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar ABC, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Max Sidenstjärna (1989) 1:03.47 2007-03-03 
13 - 14 år: Robin Johansson (1990) 1:06.14 2004-01-31 
12 år och yngre: Gustav Sander (1997) 1:21.02 2010-02-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Max Galjaart  1994  Ludvika Simsällskap            1:07.57   
Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap            1:07.83   
Nils Schönberg  1989  Borlänge Simsällskap            1:08.92   
Marcus Eriksson  1995  Falu Simsällskap            1:16.06   
Hannes Penndorf Ronsten  1996  Hedemora Simsällskap    44.22        1:38.55   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 17, 100m Medley Damer C, Finaler 12 år och yngre 
12 år och yngre: Elin Zetterberg (1998) 1:24.74 2010-02-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Tinnerholm  1999  Falu Simsällskap    38.28        1:22.63  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    39.45        1:22.98   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    39.08        1:25.90   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    40.50        1:26.29   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    43.27        1:27.53   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    42.64        1:32.14   
Isabelle Sörlie  1999  Hedemora Simsällskap    43.74        1:32.30   
Ronja Rantanen  1999  Falu Simsällskap    46.45        1:41.56   
Anna Hedlund  2000  Hedemora Simsällskap    50.94        1:44.39   
10  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    47.67        1:44.59   
11  Anna Hjärtedal  2000  Ludvika Simsällskap    59.37        1:47.84   
12  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    1:01.67        1:58.30   
Alice Björnbom  1999  Ludvika Simsällskap            DNS   
Rebecka Östh  1999  Gränges Simsällskap            DNS   
Hilda Sander  2002  Falu Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 800m Frisim Herrar Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Jonas Grundström (1987) 8:55.56 2004-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Roman Plakhotnyi  1993  Falu Simsällskap    1:02.62  2:09.77  3:18.18  4:27.31  9:01.89   
          5:36.16  6:45.82  7:54.40       
Oskar Altzar  1992  Borlänge Simsällskap    1:08.76  2:23.87  3:40.48  4:57.10  10:04.68   
          6:14.36  7:31.83  8:53.95       
David Bransell  1997  Borlänge Simsällskap    1:21.40  2:47.12  4:13.97  5:40.36  11:20.95   
          7:07.62  8:34.37  9:58.93       
Daniel Litborn  1998  Borlänge Simsällskap    1:24.10  2:58.22  4:31.91  6:04.08  11:59.51   
          7:35.49  9:05.11  10:35.35       
Kristoffer Karlsson  1997  Borlänge Simsällskap    1:23.57  2:56.21  4:31.30  6:05.18  12:27.10   
          7:42.12  9:16.83  10:55.60       
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer A,B, Finaler 13 - 14 år 
15 år och äldre: Sara Larsson (1983) 2:28.20 2004-01-31 
13 - 14 år: Angelica Damberg (1996) 3:07.53 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    43.15  1:33.10  2:23.55    3:12.65   
Emma Abrahamsson  1997  Borlänge Simsällskap    47.71  1:41.26  2:35.78    3:29.55   
Moa-Lill Häggkvist  1998  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer A,B, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Sara Larsson (1983) 2:28.20 2004-01-31 
13 - 14 år: Angelica Damberg (1996) 3:07.53 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    37.53  1:21.22  2:06.81    2:52.56   
Lina Anttila  1987  Borlänge Simsällskap    39.94  1:25.98  2:10.34    2:54.00   
Ellen Lindefelt  1994  Borlänge Simsällskap    48.34  1:30.72  2:14.06    2:56.18   
Ingrid Litborn  1962  Borlänge Simsällskap    52.28  1:52.93  2:57.20    4:00.22   
                     
 
Gren 20, 50m Bröstsim Herrar C, Finaler 12 år och yngre 
12 år och yngre: Gustav Sander (1998) 44.64 2010-02-13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            46.61   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            46.63   
Linus Peltomaa  2000  Falu Simsällskap            49.70   
Henrik Bransell  1999  Ludvika Simsällskap            50.89   
Jakob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            52.62   
Anton Waller-Kaustinen  2000  Borlänge Simsällskap            58.25   
Adam Janbjer  1999  Hedemora Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Medley Herrar A,B, Finaler 13 - 14 år 
15 år och äldre: Nisse Anttila (1987) 2:15.92 2006-02-18 
13 - 14 år: Robin Johansson (1990) 2:25.68 2004-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    39.28  1:12.71  1:59.15    2:32.42   
Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    37.34  1:18.89  2:09.88    2:44.79   
Victor Peltomaa  1998  Falu Simsällskap    36.86  1:20.70  2:11.09    2:45.02   
Daniel Litborn  1998  Borlänge Simsällskap    39.35  1:29.80  2:21.97    3:04.75   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    45.74  1:38.12  2:36.10    3:17.19   
Per Höijer  1998  Falu Simsällskap    48.97  1:44.23  2:39.79    3:27.27   
Gustav Sander  1998  Falu Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 21, 200m Medley Herrar A,B, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Nisse Anttila (1987) 2:15.92 2006-02-18 
13 - 14 år: Robin Johansson (1990) 2:25.68 2004-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Nils Schönberg  1989  Borlänge Simsällskap    30.39  1:09.61  1:48.86    2:24.30   
Robert Dagvall  1992  Ludvika Simsällskap    30.82  1:09.66  1:54.30    2:29.57   
Marcus Eriksson  1995  Falu Simsällskap    32.19  1:13.72  1:58.97    2:32.85   
Oskar Altzar  1992  Borlänge Simsällskap    35.31  1:21.85  2:10.03    2:48.92   
Nisse Anttila  1987  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Damer ABC, Finaler 12 år och yngre 
15 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:08.41 2010-02-14 
13 - 14 år: Milana Salih (1997) 2:21.88 2010-02-14 
12 år och yngre: Elin Zetterberg (1998) 2:36.97 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    37.00  1:18.60  2:03.04    2:43.37   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    38.06  1:21.85  2:04.32    2:43.60   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    36.76  1:18.08  2:01.68    2:44.07   
Isabelle Sörlie  1999  Hedemora Simsällskap    43.18  1:30.87  2:24.31    3:05.82   
Rebecka Östh  1999  Gränges Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Damer ABC, Finaler 13 - 14 år 
15 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:08.41 2010-02-14 
13 - 14 år: Milana Salih (1997) 2:21.88 2010-02-14 
12 år och yngre: Elin Zetterberg (1998) 2:36.97 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olivia Sjöblom  1997  Ludvika Simsällskap    32.72  1:07.95  1:44.19    2:18.27  13-14 Åldersgrupp Rekord 
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    41.44  1:11.43  1:52.04    2:30.77   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    35.01  1:15.23  1:56.60    2:35.69   
Elice Ståhl  1997  Gränges Simsällskap    37.80  1:21.66  2:06.04    2:47.25   
Helena Sjödin  1998  Ludvika Simsällskap    42.05  1:31.60  2:24.26    3:13.80   
Evelina Sandström  1998  Filipstads Simklubb    47.49  1:46.39  2:32.87    3:21.67   
Moa-Lill Häggkvist  1998  Borlänge Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 22, 200m Frisim Damer ABC, Finaler 15 år och äldre 
15 år och äldre: Josefin Lindkvist (1993) 2:08.41 2010-02-14 
13 - 14 år: Milana Salih (1997) 2:21.88 2010-02-14 
12 år och yngre: Elin Zetterberg (1998) 2:36.97 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Ludvika Simsällskap    28.80  1:00.77  1:34.08    2:06.46  15-999 Åldersgrupp Rekord 
Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    31.15  1:05.22  1:40.40    2:15.87   
Felicia Hedman  1995  Falu Simsällskap    36.31  1:13.99  2:17.44    2:17.37   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.74  1:07.03  1:42.95    2:17.87   
Angelica Damberg  1996  Ludvika Simsällskap    31.45  1:07.02  1:44.36    2:20.07   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    33.31  1:11.01  1:49.11    2:24.86   
Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    34.33  1:11.69  1:49.75    2:26.98   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    34.83  1:13.64  1:53.47    2:31.64   
Carolina Westas  1996  Filipstads Simklubb    36.33  1:16.67  1:57.63    2:36.27   
10  Johanna Hellsing  1996  Ludvika Simsällskap    33.27  1:13.97  1:58.62    2:38.76   
11  Johanna Nässlander  1995  Ludvika Simsällskap    35.88  1:16.49  2:00.30    2:43.07   
12  Elina Accord  1996  Ludvika Simsällskap    37.37  1:21.72  2:04.41    2:44.22   
13  Maria Eriksson  1994  Ludvika Simsällskap    36.34  1:20.24  2:42.15    2:57.62   
Paulina Hedin  1993  Falu Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 23, 4X50m Frisim Herrar Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: LSS Lag 1 1:47.97 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvika SS Herrar 1  Ludvika Simsällskap            1:44.30   
  Max Galjaart  1994      25.32        25.32   
  Oscar Fredriksson  1994      25.52        50.84   
  Eric Schmidt  1992      26.29        1:17.13   
  Robert Dagvall  1992      27.17        1:44.30   
                     
Bolrlänge SS Lag 1 Herrar  1990  Borlänge Simsällskap            1:53.94   
  Nils Schönberg  1989      26.06        26.06   
  Oskar Altzar  1992      28.31        54.37   
  Andreas Bostedt  1887      27.46        1:21.83   
  David Bransell  1997      32.11        1:53.94   
                     
Falu Simsällskap Lag 1  1997  Falu Simsällskap            1:55.24   
  Rasmus Rantanen  1997      29.12        29.12   
  Marcus Eriksson  1995      27.69        56.81   
  Roman Plakhotnyi  1993      27.91        1:24.72   
  Victor Peltomaa  1998      30.52        1:55.24   
                     
Ludvika SS Herrar 2  Ludvika Simsällskap            2:12.30   
  Alfred Lindén  1997      30.01        30.01   
  Jakob Gustafsson  1999      36.22        1:06.23   
  Emil Söderholm  1999      36.20        1:42.43   
  Marcus Fredriksson  1992      29.87        2:12.30   
                     
Borlänge Lag 2  Borlänge Simsällskap            2:37.33   
  Daniel Litborn  1998      35.31        35.31   
  Kristoffer Karlsson  1997      34.08        1:09.39   
  Simon Olsson  1998      41.46        1:50.85   
  Anton Waller-Kaustinen  2000      46.48        2:37.33   
                     
Ludvika SS Herrar 3  Ludvika Simsällskap            2:38.58   
  Timothy Larsson  2001      43.79        43.79   
  Anton Campalto  1998      35.60        1:19.39   
  Jakob Rydelius  1999      49.46        2:08.85   
  Henrik Bransell  1999      29.73        2:38.58   
                     
                     
 
Gren 24, 4X50m Frisim Damer Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: LSS Lag 1 2:00.20 2010-02-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvika SS Damer 1  Ludvika Simsällskap            1:55.58   
  Josefin Lindkvist  1993      27.21        27.21   
  Olivia Sjöblom  1997      28.48        55.69   
  Angelica Damberg  1996      28.95        1:24.64   
  Elina Accord  1996      30.94        1:55.58   
                     
Filipstad Lag 1  Filipstads Simklubb            1:58.59   
  Amanda Persson  1996      28.18        28.18   
  Frida Henriksson  1995      30.40        58.58   
  Ive Johansson  1998      31.10        1:29.68   
  Lina Andersson  1996      28.91        1:58.59   
                     
Borlänge SS Lag 1 Damer  1990  Borlänge Simsällskap            2:01.17   
  Lina Anttila  1987      36.52        36.52   
  Ellen Lindefelt  1994      21.89        58.41   
  Kajsa-Stina Häggqvist  1994      30.93        1:29.34   
  Emma Abrahamsson  1997      31.83        2:01.17   
                     
Fagersta Lag Damer  Fagersta Simklubb            2:04.84   
  Lisethe Karlsson  1991      28.97        28.97   
  Therese Karlsson  1997      30.39        59.36   
  Ida Lindbom  1995      32.05        1:31.41   
  Amanda Lundin-Bornström  1998      33.43        2:04.84   
                     
Ludvika SS Damer 2  Ludvika Simsällskap            2:09.79   
  Johanna Hellsing  1996      31.80        31.80   
  Linnea Lindén  1995      31.65        1:03.45   
  Matilda Lundberg  1995      31.73        1:35.18   
  Johanna Nässlander  1995      34.61        2:09.79   
                     
Ludvika SS Damer 3  Ludvika Simsällskap            2:17.85   
  Jacqueline Larsson  1999      34.48        34.48   
  Frida Lannhard  2000      35.26        1:09.74   
  Maja Fredriksson  1999      35.38        1:45.12   
  Maja Jansson  2000      32.73        2:17.85   
                     
Filipstad Damer Lag 2  Filipstads Simklubb            2:20.23   
  Elin Höjd  1996      31.78        31.78   
  Carolina Westas  1996      31.98        1:03.76   
  Ajla Omic  1999      34.99        1:38.75   
  Evelina Sandström  1998      41.48        2:20.23   
                     
Ludvika SS Damer 4  Ludvika Simsällskap            2:29.47   
  Anna Miram  1999      34.17        34.17   
  Maria Eriksson  1994      33.20        1:07.37   
  Moa Holmström  2001      39.69        1:47.06   
  Anna Hjärtedal  2000      42.41        2:29.47   
                     
Falu Simsällskap Lag 1  1993  Falu Simsällskap            2:31.56   
  Felicia Hedman  1995      28.90        28.90   
  Hanna Tinnerholm  1999      35.54        1:04.44   
  Ronja Rantanen  1999      40.29        1:44.73   
  Hilda Sander  2002      46.83        2:31.56   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.18.25  Utskriftsdatum  20 februari 2011 
Licensierad till: Ludvika Simsällskap  Utskriftstid  20:31